Vysokoškolské studium se stále vyplácí i v Česku. Situace se ale rychle mění | E15.cz

Vysokoškolské studium se stále vyplácí i v Česku. Situace se ale rychle mění

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Absolventi vysokých škol vydělávají více než středoškoláci. Velký rozdíl ve výši platů motivuje hlavně studenty z postkomunistických zemí.

Absolvovat vysokou školu se stále vyplatí. V některých zemích je ale univerzitní titul cennější. Nejvíce se vyplatí vystudovat a pracovat v Irsku nebo ve Spojených státech, vyplývá to ze studie věhlasného ekonomického think-tanku OECD. Informoval o tom britský deník The Economist.

Na vrcholu žebříčku očekávaného výnosu po absolvování univerzity je Irsko a USA. Oba státy se dají charakterizovat nízkými daněmi, které očekávaný výnos zvyšují. V těsném závěsu jsou země bývalého východního bloku. Jejich postavení ale neurčuje daňová zátěž, nýbrž nízká kvalita vzdělání poskytovaného minulými režimy.

V zemích východního bloku je vysokoškolské vzdělání dlouhodobě poddimenzované, z jeho nedostatku mohou noví vysokoškoláci těžit. V zemích sdružených v OECD je mezi 55letými každý čtvrtý člověk vysokoškolák. V postkomunistických zemích - Polsku, Maďarsku, Slovensku nebo České republice se vysokoškolským titulem pyšní jen každý sedmý. Nejlepší pozici na trhu práce mají technicky vzdělaní.

Na českých školách začíná výchova konstruktérů budoucnosti

Tato situace ale nebude trvat dlouho. Vysoké školy v zemích střední Evropy jsou velmi otevřené a každý rok chrlí na trh práce velký počet absolventů. V Polsku se počet vysokoškoláků v roce 2012 za deset let ztrojnásobil.

Naopak na chvostu tabulky se nachází země Beneluxu a Skandinávie. Tyto země naopak spojují vysoké daně a vysoká dostupnost veřejného školství, které i může bez problému dovolit drtivá většina společnosti. Proto nejsou očekávané výdělky po získání titulu příliš motivující.

OECD se v jednom z posledních průzkumů zaměřilo i na doktorská studia. Nejvíce absolventů doktorského studia se nachází ve Spojených státech. V Evropě vede Německo. Oproti roku 1998 představují větší procento držitelů PhD. titulů vědci z rozvojových zemí.   

Studenti z EU nebudou ve Skotsku platit příští dva roky školné, ministr chce zajistit i pracovní povolení

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!