VZP sníží ceny za katétry, uspoří 120 milionů | E15.cz

VZP sníží ceny za katétry, uspoří 120 milionů

VZP sníží ceny za katétry, uspoří 120 milionů
ilustrační foto z operačního sálu
• 
ZDROJ: čtk

try

K dalšímu razantnímu snížení maximálních cen kardiomateriálů přistoupí od března Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tentokrát jde o úpravu týkající se takzvaných PTCA katétrů, které slouží k rozšiřování zúžených koronárních tepen. Předpokládaná roční úspora činí 123 milionů korun.

„Počet vykázaných PTCA katétrů stoupl za pět let o více než čtyři tisíce kusů. V roce 2010 jich VZP uhradila 17 241, zatímco loni jich bylo už 21 483,“ popsal trend mluvčí největší tuzemské zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. VZP i proto sáhla ke snížení maximálních cen ve svém číselníku platném od 1. března 2015. Nově nastavené ceny by měly co nejvíce odpovídat reálné hodnotě na trhu.

PTCA představuje zkratku pro perkutánní transluminární koronární angioplastiku. Jedná se o zákrok, kterým jsou rozšiřovány zúžené koronární tepny, přičemž cílem je zajistit lepší prokrvení srdečního svalu.

Přes kůži (nejčastěji v třísle či na paži) je zaveden do místa zúžení koronárních tepen katétr, který má na svém konci balónek. Po jeho nafouknutí se zúžené místo rozšíří. Poté se balónek vyndá.

Úspory každý rok

V loňském roce vydala VZP za PTCA katétry 324,82 milionu korun. „Předpokládaná roční úspora po úpravě cen tak znamená snížení nákladu o 38 procent. Už loni přitom VZP dosáhla úspor ve výši 500 milionů korun díky dvojímu snížení cen koronárních stentů.

Také v roce 2013 snížila pojišťovna podle mluvčího náklady za kardiomateriály – tehdy šlo o úsporu 500 milionů korun díky snížení cen kardiostimulátorů a kardioverterů.

„U obou případů z minulých let bylo úspor dosaženo bez omezení péče – naopak výkonů výrazně přibylo. Kardiovertery byly v roce 2014 použity v 2292 případech, což je o 500 více než v roce 2012. Kardiostimulátory byly v roce 2014 použity v 5386 případech, což je o 335 více než v roce 2012,“ uzavřel výčet mluvčí VZP.

Autor: try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!