Za radary pro armádu se Retia zaručí sto miliony korun | e15.cz

Za radary pro armádu se Retia zaručí sto miliony korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Stanmar CC BY 2.5 Wikimedia Commons
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České a slovenské firmy, které společně nabízejí 3D radary, dál přesvědčují obě ministerstva obrany, aby techniku objednala od nich. Už si také rozdělily výrobu. Na Čechy připadly díly jako antény, připojení do systémů velení a řízení, software a podvozky, na Slováky elektrocentrály, datové a napájecí rozvody či hydraulika.

Vedle toho integrátor projektu, pardubická Retia, nabízí českému rezortu obrany záruku sto milionů korun, že pět zařízení za celkových 1,5 až 1,7 miliardy korun dodá v požadované kvalitě a včas.

„Chceme jasně utnout spekulace, že český a slovenský průmysl nemá schopnosti 3D radary vyrobit, zatímco skvělé zahraniční společnosti je mají připravené k expedici,“ uvedl šéf Retie Petr Novák v narážce na argument ministerstva, že česko-slovenské řešení v podstatě neexistuje.

Nedůvěra úředníků navzdory garanci trvá, varianta nákupu bez soutěže padla pod stůl. „Už bylo rozhodnuto o vypsání otevřeného výběrového řízení. Má být zahájeno zhruba v polovině roku,“ uvedl mluvčí rezortu obrany Jan Pejšek. Neuskuteční se tedy ani zúžený tendr, v němž by byli osloveni jen někteří zájemci.

Poláci řešení nemají

Nováka zaráží, že ještě loni na podzim ministerstvo chtělo zakázku přímo zadat polskému koncernu Bumar. „Je s podivem, že skupině českých a slovenských firem tuto výhodu dát nechce,“ dodal. Přitom ani Bumar nemá řešení, jež by plně odpovídalo požadavkům armády. To potvrzují výsledky „papírových“ testů, tedy srovnání výrobci deklarovaných parametrů česko-slovenského RL-3DM ReUNION s polským TRS-15. Výsledky má deník E15 k dispozici.

V otevřené soutěži navíc hrozí stížnosti neúspěšných uchazečů u antimonopolního úřadu. Tak se například zablokoval nákup uniforem, který skončil až po čtyřech letech.

Konsorcium tuzemských firem Retia, Eldis a Tatra Trucks a slovenských EVPÚ a VOP Slovakia ujišťuje, že dodané zařízení nebude dražší než polské, jehož cena činí 325 milionů korun za kus.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video