Za znečištěním vody v Praze 6 byla kanalizace ze Střešovic

Zásobování pitnou vodou v Dejvicích

Zásobování pitnou vodou v Dejvicích Zdroj: ctk

Nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, ale průsak z kanalizace, na kterou je mimo jiné napojena Ústřední vojenská nemocnice, na jednání zastupitelstva Prahy 6 to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. Onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže.

„Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace,“ uvedl ředitel. PVK udělala řadu sedmimetrových sond a následným georadarovým průzkumem našla nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu. „V místě křížení byl průsak odpadní vody do vodovodního potrubí,“ tvrdí Mrkos. Podle zákona přitom musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. „Takové porušení norem jsme v Praze ještě nezaznamenali,“ uvedl.

Kanalizace napojená mimo jiné na střešovickou nemocnici pochází z roku 1925, vodovod byl pod ni uložen v roce 1960. „O tom křížení nebyla žádná zmínka, ani v projektu, ani v žádných mapách,“ doplnil Mrkos. Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka má nemocnice vlastní čistírnu odpadních vod, kontaminace infekční odpadní vodou nehrozila. PVK navíc řad okamžitě odstavila a nyní řeší, zda jej opravit nebo postavit nový.

Vodovod i kanalizaci prý zřejmě poškodily nedaleké stavební práce, mimo jiné stavby tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle, a v poškozených místech se pak voda smísila. Stavaři to ale už dřív odmítli.

Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace

Voda byla byla podle Mrkose znečištěna v pátek 22. května. „Od odpoledních hodin kolovala v Dejvicích kontaminovaná voda,“ řekl. Vyhodnocení laboratorních testů trvalo 48 hodin. Pražská hygienička Jágrová Zdeňka Jágrová zastupitelům oznámila, že první podezření na onemocnění dostali hygienici od lékařů v sobotu 23. května v pozdních večerních hodinách. V průběhu nedělního dopoledne hygienici i PVK kontaktovali magistrát i policii. Jágrová i Mrkos odmítli vyjádření starosty Prahy 7 Ondřeje Koláře (TOP 09), který tvrdí, že o situaci magistrát informovala radnice.

Starosta zastupitelům řekl, že bude žádat prošetření situace kolem znečištěné vody a také revizi smluv uzavřených s PVK a firmou Veolia. Podle Mrkose byla sestavena speciální vyšetřovací komise magistrátu, v níž usedli mimo jiné technici a odborníci ze zdravotnictví a hygieny. „PVK navíc preventivně vytipovává problematická místa vodovodních řadů, která kontroluje a provádí jejich zkoušky,“ řekl Mrázek.

Odstávka vody se podle dřívějších odhadů dotkla zhruba 32 tisíc lidí. Starosta dnes ale uvedl, že šlo o zhruba 18 tisíc obyvatel Prahy 6.