Zákoník práce prý šikanuje zaměstnance. ČSSD kvůli tomu osloví Ústavní soud | E15.cz

Zákoník práce prý šikanuje zaměstnance. ČSSD kvůli tomu osloví Ústavní soud

Zákoník práce prý šikanuje zaměstnance. ČSSD kvůli tomu osloví Ústavní soud
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

sal, nos

Novela zákoníku práce, která platí od začátku roku, podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky šikanuje zaměstnance a obrovským způsobem posiluje moc zaměstnavatelů . ČSSD proto připraví návrh k Ústavnímu soudu proti ustanovením novely zákoníku, která považuje z pohledu zaměstnanců za omezující. Novelu zákoníku loni prosadila hlasy vládní koalice.

„Vláda Petra Nečase prosadila nový výpovědní důvod, kdy nemocný zaměstnanec, jehož kontrola nezastihne doma mimo rozsah povolených vycházek, může být bez dalšího dokazování zaměstnavatelem okamžitě propuštěn ze zaměstnání. Ten samý nemocný je ovšem už za takové porušení postižen, a to odebráním nemocenské. Zavádí tak dvojitý trest za jediné pochybení,“ uvedl Sobotka.

Nemocný si tak podle něj při zhoršení zdravotního stavu nesmí dojít ani k lékaři, jinak by riskoval vyhazov. ČSSD je přesvědčena, že proti případnému provinění musí mít pracovník dostatečnou možnost se obhájit. Toto tvrzení však vyvracejí velcí zaměstnavatelé i ministerstvo práce. Shodují se na tom, že, pokud se nemocný prokáže potvrzením od lékaře, u kterého byl v době kontroly, tak toto potvrzení akceptují a žádný postih proti nemocnému nevyvozují. Firmy, které deník E15 oslovil se rovněž shodly, že kontroly budou provádět jen v obvzlášť podezřelých případech onemocnění.

„Novela zákoníku práce pomůže k větší liberalizaci pracovněprávních vztahů a k tolik potřebnému zpružnění trhu práce,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Poskytne podle něj větší volnost zaměstnavatelům a zaměstnancům domluvit se na vzájemných pravidlech. „Vítáme například větší smluvní volnost při uzavírání zkušební doby. Jednoznačně pozitivně vnímáme i to, že zaměstnavatel bude moci dát výpověď tomu, kdo zneužívá dávky a porušuje režim nemocenské,“ dodal.

Novela však podle Sobotky nepřiměřeně zasahuje do práva na práci, zaručeného Mezinárodním paktem o hospodářských, sociálních a kulturních právech a Evropskou sociální chartou. Tyto mezinárodní smlouvy o lidských právech jsou součástí ústavního pořádku.

„Porušení povinnosti vyplývající ze zákona o nemocenském pojištění musí být postihováno jen v režimu veřejného práva, do něhož pracovněprávní vztah nespadá. Proto se poslanci ČSSD obrátí na Ústavní soud, aby příslušná ustanovení zákoníku práce zrušil,“ dodal šéf ČSSD.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) postup opozice a odborů respektuje. „Já jako předkladatel té úpravy jsem přesvědčen, že je v souladu s ústavním pořádkem České republiky,“ řekl Drábek. Konečné rozhodnutí je podle něj na Ústavním soudu.

Účelová je podle sociálních demokratů také změna v zákoníku práce pro sdružování v odborových organizacích u zaměstnavatele. Obory musí nově sdružovat nejméně tři zaměstnance v pracovním poměru. „Ve firmách s pracovníky především na dohodu o provedení práce nebo smlouvu o pracovní činnosti by tím zaměstnancům zaniklo právo sdružovat se k ochraně hospodářských a sociálních zájmů do odborových organizací, ústavně zaručené Listinou základních práv a svobod,“ upozornil Sobotka.

Autor: sal, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!