Zaměstnavatelé a odboráři chtějí po vládě plán čerpání z fondů EU | E15.cz

Zaměstnavatelé a odboráři chtějí po vládě plán čerpání z fondů EU

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Karlis Dambrans via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zaměstnavatelé a odboráři vyzvali vládu, aby co nejdřív představila časový plán, kdy bude možné žádat o peníze z evropských fondů pro nové programové období 2014 - 2020. Zájemci o peníze by tak měli vědět, kdy jednotlivá ministerstva výzvy k předkládání projektů zveřejní. Podnikatelé a předáci nabídli kabinetu také spolupráci na zvyšování finanční gramotnosti. Po jednání tripartity to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

„Čekáme, že si udělají ministerstva pořádek v metodice a začnou konečně vypisovat výzvy,“ uvedl Hanák. Podle něj jsou „tisíce podnikatelů, zaměstnavatelů a obcí“ na čerpání peněz připraveny. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před týdnem řekl, že proces čerpání fondů by se měl rozjet v květnu.

Tripartita se čerpání peněz z EU věnuje pravidelně. Do konce loňska pořadatelé projektů dostali 504,7 miliardy korun. To je 73 procent z celkové sumy za skončené období 2007 až 2013. Na letošek tak zbývá dočerpat zhruba 200 miliard. Pokud se nepodaří vyřešit posuzování dopadů na životní prostředí (EIA) a realizovat velké dopravní projekty, mohla by ztráta podle dřívějších informací činit až 85,1 miliardy. Zaměstnavatele a odbory zajímá i příprava na období do roku 2020. Česko ještě nemá nové operační programy v Bruselu schválené. Evropské komisi poslalo zatím dokumentaci sedmi programů z osmi.

Rozložení čerpání za rok 2014 na další dva roky

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je pozitivní zprávou, že ministerstvo pro místní rozvoj připravuje způsob, jak čerpání peněz z Evropské unie za rok 2014 rozložit na léta 2015 a 2016.

Tripartita se také bavila o finanční gramotnosti. Podle Hanáka by se měla v této oblasti zlepšit informovanost nejenom dětí a studentů, ale i starších lidí nad 50 let. Středula poznamenal, že se málo pracuje s těmi, kteří již na trhu práce jsou a kteří mají největší problémy s exekucemi a půjčkami. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) musí být základem vzdělávání mladé generace, musí se ale vytvořit nabídka i pro starší obyvatele.

Stavební zákon a jeho změna

Dalším tématem byla změna stavebního zákona. Novelu chce vláda podle premiéra poslat do Sněmovny v pololetí. Sobotka už dříve uvedl, že sjednotit do jednoho procesu by se mělo územní a stavební řízení s hodnocením dopadů na životní prostředí (EIA). Výsledkem by mělo být jediné povolení. Zkrátit by se měly třeba lhůty pro soudní přezkoumání žalob proti navrženému stavebnímu řešení.

Tripartita také změnila svůj jednací řád. Ministři by už své příspěvky neměli číst. Podklady, které před jednáním poskytnou, by měli už jen okomentovat. Vystoupení by se měla také zkrátit. Podle Hanáka to bude problém zvlášť pro odborového předáka Středulu. Narážel tak na odborářovy delší proslovy. Středula opáčil, že pokud si zaměstnavatelé pořádně přečtou podkladové dokumenty, budou mít s délkou vystoupení také potíže.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video