Zástupkyně ombudsmana Šimůnková rezignuje. Nesouhlasí s názory Křečka

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček (vlevo) a jeho zástupkyně Monika Šimůnková (vpravo).

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček (vlevo) a jeho zástupkyně Monika Šimůnková (vpravo). Zdroj: ČTK / Šálek Václav

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, nechce ho už dál zastupovat a spolupracovat s ním. Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv pak v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté. 

„Lituji toho, že rezignovala, počítal jsem s další profesionální spoluprací. Ale emoce převážily nad racionálním řešením a úvahou,“ řekl Křeček.

Premiéra a předsedu ODS Petra Fialu mrzí ohlášená rezignace zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové. Uvedl, že jde o uznávanou expertku na lidská práva s řadou zkušenosti. Bude přemýšlet, jak její zkušenosti pro český stát dál využívat. V souvislosti s jejím sporem s veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem zmínil možnost změny legislativy.

Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné názory. Střetli se v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí. Ombudsman už dřív stáhl svou zástupkyni z vládních rad, v nichž za jeho kancelář zasedala. Od července jí pak odebral veškerou její agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla. Za zástupkyni se postavila řada organizací.

Situací v úřadu veřejného ochránce práv se v polovině července zabýval sněmovní petiční výbor. Sešel se kvůli tomu třikrát. Nakonec se nepřiklonil k žádné ze stran sporu.