Zeman jmenoval předsedou Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho

Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Angyalossyho předsedou Nejvyššího soudu

Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Angyalossyho předsedou Nejvyššího soudu Zdroj: ČTK / CTK / Kamaryt Michal

Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Angyalossyho předsedou Nejvyššího soudu
Petr Angyalossy
3
Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou Nejvyššího soudu na desetileté funkční období dosavadního šéfa senátu trestního kolegia soudu Petra Angyalossyho. Post tak obsadil přesně tři měsíce poté, co ho kvůli jmenování ústavním soudcem opustil Pavel Šámal. Angyalossy po jmenování řekl, že nechystá reorganizaci soudu a na svého předchůdce chce navázat. Některým opozičním politikům vadí, že Zeman při výběru nového šéfa NS nepostupoval transparentně a jeho jméno do poslední chvíle tajil. Bývalá předsedkyně NS Iva Brožová varuje před politizací funkce, Angyalossy takovou možnost odmítl.

Angyalossy působí na Nejvyšším soudu od roku 2017. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, soudcem je od roku 1996. Postupně prošel v Olomouci soudy na okresní, krajské i vrchní úrovni. Zeman řekl, že vybíral ze čtyř kandidátů. Angyalossymu popřál, aby pokračoval v Šámalově práci a přispěl ke snižování počtu nevyřízených spisů.

Stejné cíle si také Angyalossy vytkl. Novinářům řekl, že neplánuje reorganizaci soudu a chce navázat na Šámala. Především má v úmyslu zvyšovat prestiž soudu a snižovat počty nedodělků. Za jednu z prvních priorit považuje dokončení práce na etickém kodexu, který by byl akceptován všemi soudci, nikoli pouze Soudcovskou unií a jejími členy. S dalšími soudci NS chce probrat, zda by soud nemohl vydat stanovisko ohledně odškodnění za vládní koronavirová omezení. Zamezilo by podle něj žalobám, které by neměly šanci na úspěch.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) výběr nového předsedy NS respektuje, i když prezidentovi navrhovala do této funkce prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Roberta Fremra. Uvedla, že volbu Angyalossyho respektuje a je zvědavá, jak obohatí justici. „Dnes po jmenování představil své prvé nápady a vize, které jsou slibné a promyšlené, a pokud je bude skutečně naplňovat, byl by to nový, zdravý impuls pro naši justici,“ sdělila Benešová.

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová označila naopak za politováníhodné, že soud nepovede Fremr. České televizi řekla, že Fremr byl evidentně nejlepším kandidátem. „Jakékoliv jiné jmenování vzbuzuje pochybnosti a je signálem o politizování funkce předsedy NS,“ uvedla. Angyalossy se proti obavám své předchůdkyně ohradil. Řekl, že by zásahy politiky do spravedlnosti nikdy nepřipustil. Vyloučil, že by se Zemanem při schůzkách před jmenováním hovořili o konkrétních kauzách.

Opoziční politici v anketě ČTK popřáli Angyalossymu, aby byl efektivní a otevřený. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka či šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizují jako netransparentní proces před jmenováním, který dříve označila za neprůhledný a nedůvěryhodný i prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že Angyalossy podle všeho splňuje kvalifikační předpoklady a rozhodnutí prezidenta respektuje.

O výběru a jmenování předsedy NS rozhoduje prezident. Jedinou podmínkou je, že musí vybírat ze stávajících soudců NS. Od Šámalova odchodu 20. února soud řídil místopředseda Roman Fiala. Nejvyšší soud sídlí v Brně a je vrcholným soudním orgánem v oblasti občanskoprávních a trestních řízení s výjimkou záležitostí, o nichž rozhoduje Ústavní soud a Nejvyšší správní soud.