Zeman údajně chce po BIS jména ruských špionů. Opozici to vyděsilo | E15.cz

Zeman po rozvědce údajně žádá jména ruských špionů. Opozici to vyděsilo

ČTK, bo

Vstoupit do diskuze
1

Úkoly prezidenta Miloše Zemana pro Bezpečnostní informační službu, o kterých dnes informoval Český rozhlas-Radiožurnál, jsou podle politiků pokračováním jeho války proti kontrarozvědce. Opozice varuje, že Zemanovo okolí znamená bezpečnostní riziko. Zmiňují mimo jiné prezidentova poradce Martina Nejedlého, který minulý týden odletěl na jednání do Moskvy. Úkoly projedná sněmovní komise i senátní bezpečnostní výbor.

Zeman podle Radiožurnálu požaduje jména ruských špionů v Česku. BIS má také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v tuzemsku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují.

Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Marek Benda (ODS) uvedl, že pokud by byly úkoly formulované tak, jak uvedl Radiožurnál, byly by „za čarou“. „Pokud by byly pravdivé informace, které se objevily v éteru, je zcela evidentní, že se jedná o úkoly, které míří do živých věcí. A tam je to na to tu službu rozpustit, pokud by jakýkoli ředitel odpověděl,“ uvedl Benda.

Komise pro kontrolu BIS záležitost projedná ve čtvrtek. „Mohu potvrdit, že jsme obdrželi materiál od BIS a projednáme ho,“ sdělil šéf komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Benda uvedl, že si ředitel BIS Michal Koudelka a případně i komise musejí vyhodnotit, jaké odpovědi jsou v souladu s posláním a cíli BIS. „A také s tím, o čem má ústavní činitele informovat a co by případně hrozilo ohrožením služby a jejího fungování,“ dodal.

Předseda senátního výboru pro bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) na Twitteru uvedl, že prezidentovy úkoly mohou ohrožovat bezpečnost státu. „Parlament má za úkol kontrolovat. Budeme o tom neprodleně jednat na senátním výboru pro bezpečnost,“ dodal.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že BIS na rizika z Ruska dlouhodobě upozorňuje. „Prezident sám a jeho blízké okolí, zejména poradce bez prověrky Nejedlý, jsou dlouhodobě služebníci Ruska a ruských zájmů v ČR,“ uvedla. Prezidentova „hra“ podle ní nemůže mít jiný dopad, než poškození ČR. „Prezidenta, který záměrně poškozuje zemi a občany, jimž má sloužit, lze hnát k odpovědnosti v podobě ústavní žaloby,“ dodala. Poslanec Jan Lipavský (Piráti) na Twitteru uvedl, že by měl konat Senát.

Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by v normální zemi s normálním prezidentem byla spolupráce hlavy státu a BIS žádaná a nevzbuzovala otazníky. „V tomto případě je zde velké nebezpečí, že vyžádané informace o práci BIS dostanou do rukou lidé bez prověrky a protistrana,“ uvedl Jurečka na Twitteru.

Šéf STAN Vít Rakušan napsal, že Zemanovy úkoly jsou dalším pokračováním jeho soukromé války proti BIS a Koudelkovi. „Tímto požadavkem ohrožuje živé operace BIS a ochranu důležitých zdrojů informací. Takový požadavek by byl nestandardní kdykoliv. V případě, kdy okolí prezidenta nemá bezpečnostní prověření, je to krok doslova ohrožující bezpečnostní zájmy naší země,“ uvedl.

Na Nejedlého cestu do Ruska upozornily servery Respekt a Aktuálně.cz. Nejedlý jim řekl, že v Moskvě bude jednat s administrativou prezidenta Vladimira Putina o vztazích a vzájemných návštěvách. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ČTK napsal, že byl ubezpečen, že Nejedlý nebude řešit věci z vládní působnosti včetně mezivládních konzultací.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!