Zeman pobouřil Ukrajince. Má prý prodat Putinovi Prahu či Vary

Prezident České republiky Miloš Zeman

Prezident České republiky Miloš Zeman Zdroj: ČTK

Setkání Miloše Zemana a Vladimíra Putina v Pekingu
Stavba mostu na Krym
Stavba mostu na Krym
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
5
Fotogalerie

Výroky českého prezidenta Miloše Zemana, který v úterý před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost, a Ukrajině poradil dohodnout se s Moskvou na kompenzaci, pobouřily politiky v Kyjevě. Ukrajinská média označila Zemanova slova za "skandální". Zemanovy myšlenky a prudké ukrajinské reakce zaujaly také ruská média.

"Ukrajina nebude prodávat své občany, území, svrchovanost, čest a důstojnost. To se neprodává," citovala ukrajinská tisková agentura Unian místopředsedkyni ukrajinského parlamentu a šéfku ukrajinské delegace ve Štrasburku Irynu Heraščenkovou.

Zemanovo vystoupení označila za "vrchol cynismu", ve Štrasburku podle ní promluvil opak Václava Havla, "antiHavel". Bylo jí líto české delegace, která se podle Heraščenkové musela cítit trapně kvůli Zemanově bezzásadovosti a nemorálnosti.

Ještě více než Zemanova slova ukrajinskou političku rozhořčili ti z evropských poslanců, kteří řečníkovi zatleskali - přestože není žádná novinka, že jsou politici, jejichž čest je na prodej.

"Jestli lze prodat Krym, tak český prezident může Putinovi prodat Prahu a Karlovy Vary. Putin dá peníze i ropu," zareagoval na facebooku poslanec Oleksij Hončarenko z vládní strany ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka. Zeman podle něj zaprodal památku obětí sovětské invaze v srpnu 1968, protože se mu zrovna hodí zapomenout na ruské tanky v českých ulicích - ale tyto tanky jsou nyní v ulicích ukrajinských měst.

Další ukrajinský poslanec Leonid Emec na Facebooku označil českého prezidenta za "darebáka, ničemu a alkoholika", vybízejícího Evropu k družbě s Ruskem, aniž by se jediným slůvkem zmínil o ruské agresi.

"Bylo by zajímavé zjistit, zda by souhlasil, kdyby mu Hitler nabídl kompenzaci za obsazení Sudet," poznamenal na Zemanovu adresu ukrajinský poslanec Borislav Bereza, jehož citoval ruský server Newsru.com. Bereza také řekl, že lékaři Zemanovi doporučili, aby omezil pití alkoholu, ten ale prohlásil, že nebude pít míň. A z úterního Zemanova vystoupení je podle ukrajinského poslance jasné, že český prezident své slovo dodržel.

Ukrajinský velvyslanec při Radě Evropy Dmytro Kuleba označil Zemana za prostinkého herce, ochotně hrajícího svou roli v představení, jehož režiséři jsou v zákulisí.

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin podle listu Ukrajinska pravda poradil nechat "nepolepšitelného" Zemana být a válčit s "režiséry", kteří Zemana poslali na scénu, protože dobře věděli, co bude hlásat.

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Dmitrij Kosačov podle agentury RIA Novosti uvedl, že "plně sdílí" první polovinu Zemanova výroku, tedy že připojení Krymu k Rusku je vyřízená věc. Pochybuje však o šancích Ukrajiny dostat za poloostrov jakékoli odškodnění.

Ideu odškodnění odmítl i Kosačovův zástupce v senátním výboru Andrej Klimov. "To by mohlo dospět až k tomu, že se někomu zalíbí Kaliningradská oblast, pak Sachalin a tak dále," řekl televizi RT. Krym je součástí Ruska a jediným řešením pro Ukrajinu je uznat tuto realitu a pokusit se mít nějaké výhody ze spolupráce s Ruskem, zdůraznil.

Kaliningradská oblast byla před válkou součástí Německa a jižní část Sachalinu drželo Japonsko. Server Newsru.com poznamenal, že Zeman se v listopadu chystá na návštěvu Ruska.