Chcete změnit dodavatele energií? Srovnávač ERÚ přečte vaši fakturu

Změna dodavatele energií? Srovnávač ERÚ přečte vaši fakturu (ilustr. foto)

Změna dodavatele energií? Srovnávač ERÚ přečte vaši fakturu (ilustr. foto) Zdroj: SPP CZ, a.s.

Ceny dodavatelů sice klesají, avšak rozdílným tempem. Pokud právě přemýšlíte o přestupu k jinému dodavateli a hledáte nejvýhodnější nabídku, můžete využít srovnávač nabídek, který na svých webových stránkách provozuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten nyní navíc spustil i novou funkci – čtení dat přímo z vyúčtování.

Srovnávač ERÚ aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu. V obou případech tak pokrývá více než 99 procent trhu (měřeno tržním podílem dodavatelů podle počtu jejich odběratelů).

 „Abychom změnu dodavatele usnadnili, přidali jsme do našeho srovnávače novou unikátní funkci, díky které umí sám načítat data z faktur dodavatelů. Spotřebitel už nemusí listovat vyúčtováním a přepisovat údaje o své spotřebě nebo používané sazbě. Stačí, aby nahrál fakturu a webové stránky to udělají za něj,“ popisuje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Pro to, aby porovnání správně fungovalo, je třeba nahrát vyúčtování ve strojově čitelném formátu (PDF). V tomto formátu ho běžně zasílají dodavatelé v rámci elektronické komunikace.

„Spotřebitelé si ve srovnávači mohou filtrovat produkty i podle toho, zda chtějí fixaci, případně na jak dlouhou dobu. Zároveň srovnávač rozlišuje to, když má některá nabídka období fixace kratší, než je doba trvání samotné smlouvy. Spotřebiteli se snažíme dát maximum nezávislých informací,“ říká Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ. Že se porovnávat vyplatí, ukazuje již první pohled na výsledky nabízené srovnávačem. Například u nejběžněji používané sazby D 02d se nejnižší nabídka pohybuje na méně než polovině ceny té nejvyšší. V ročních platbách jde přitom o rozdíl v tisícikorunách i u odběratelů s nízkou spotřebou.

ERÚ však dodává, že cena by neměla být jediným ukazatelem. „Spotřebitelé by v první řadě měli nahlédnout do smlouvy, zda neobsahuje nebezpečná ustanovení a dodavatel se v ní skutečně zavazuje k tomu, co slibuje v nezávazných nabídkách,“ dodává Trávníček s tím, že je třeba prostudovat i smlouvu se současným dodavatelem, za jakých podmínek s ním mohou spotřebitelé ukončit kontrakt.