Hypotéka na nebytové prostory? Jen u některých bank | E15.cz

Hypotéka na nebytové prostory? Jen u některých bank

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na základě dotazu čtenáře jsme bankám položili konkrétní dotaz, zda by bylo možné dostat hypotéku na nebytový prostor (například bývalý obchod), který bychom zrekonstruovali a předělali na byt. Jaký by byl postup? Co by bylo nutné vyřídit a předělat?

Mnoho bank reagovalo tak, že získat hypotéku pro tento případ u nich prostě nejde. Některé banky ale přece jen cestičku našly. Podívejte se na odpovědi.

mBank

Jedná se spíše o nestandardní situaci, které řešíme individuálně. Je to však možné, pokud klient splní následující podmínky: nemovitost nemá více než 100 m2 a výše hypotéky nepřekračuje 80 procent hodnoty nemovitosti. Klient v takovém případě předloží standardní doklady totožnosti, výši příjmu, návrh kupní smlouvy a dohodne si s bankou ocenění nemovitosti. Avšak v těchto nestandardních případech může být proces ještě odlišný.

ČSOB

Určitě je nutné zajistit rekolaudaci. Ideální je, aby součástí investičního záměru hrazeného z poskytnutého hypotečního úvěru byly i náklady na rekonstrukci s cílem rekolaudace. Pak máme plně pod kontrolou změnu z obchodu na byt.

Raiffeisenbank

Zjednodušeně řečeno by to bylo možné pouze se zástavou jiné nemovitosti. K té zastavované nemovitosti bychom chtěli standardně odhad a u té rekonstruované bychom odhad nevyžadovali. Nejdříve by klient doložil rozpočet rekonstrukce, následně stavební povolení/ohlášení stavby.

Česká spořitelna

Hypotéky poskytujeme i na koupi spojenou s rekonstrukcí. Základní dokumenty jsou stejné jako u běžné hypotéky, zde by klient navíc ještě předkládal dokumentaci prokazující, že vznikne jednotka určená k bydlení. Pokud by nevznikla jednotka určená k bydlení, mohl by klient využít hypotékou určenou pro podnikatelské účely.

Sberbank

V tomto případě se vždy jedna o individuální posouzení. Zpravidla lze říci, že je možné o takový úvěr požádat za předpokladu, že jeho účelem bude i rekonstrukce nemovitosti na bytové prostory. Základním podkladem je rozpočet rekonstrukce, projekt a odhad nemovitosti.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka