Nájemník neplatí a odmítá se vystěhovat. Co s tím?

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Vizualizace developerského projektu
Vizualizace developerského projektu Bleriot v Praze-Kbelích.
Vizualizace developerského projektu Milhouse v Brně.
6
Fotogalerie

Pronajímat byt není nic neobvyklého. Dělá to spousta Čechů. Jak si ale poradit s nájemníky, kteří nám dluží na nájemném? A navíc se nehodlají vystěhovat?

Bohužel je dost pravděpodobné, že se svých peněz z nájemného nikdy nedočkáte. Pokud dáte případ k soudu, bude to běh na dlouhou trať. Neplatič se v závěru může účelově odvolat, vyhlásit osobní bankrot a vy nedostanete téměř nic.

Na nezaplaceném nájemném přijdete „pouze“ o peníze. Mnohem horší je situace, kdy se dlužník ve vašem bytě uhnízdí a odmítá se vystěhovat. Blokuje vám tak potenciální nové zájemce o bydlení.

Jak neplatiče vystěhovat?

Jako ochrana práv majitelů bytů může být použita doložka přímé exekuční vykonatelnosti.

Musíte na to ale myslet už ve chvíli, kdy sepisujete nájemní smlouvu. Stačí k ní prostřednictvím notáře sepsat dohodu se svolením vykonatelnosti, která tuto doložku obsahuje.

„S množícími se případy, kdy nájemník neplatí nájem, nemovitost nehodlá opustit a majitel bytu nemá moc možností, jak se svých práv dovolat, upozorňuje Notářská komora ČR na možnost sepsání dohody o tzv. přímé vykonatelnosti spolu s nájemní smlouvou.

Tu sepíše každý notář a majitel se tak vyhne problémům s potenciálním neplatičem, protože nemusí čekat na rozhodnutí soudu, které může celý proces protahovat. S okamžitou platností totiž lze problémového nájemníka vystěhovat,“ vysvětluje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Pokud doložku podepsanou nemáte, musíte čekat na rozhodnutí soudu. Protože až ten může vydat exekuční titul povolující vystěhování. A to může pochopitelně trvat měsíce. Ne-li roky. Neplatič je tak na koni. Nikoho totiž před rozhodnutím soudu nezajímá, že majitel za byt platí hypotéku a přitom v něm bydlí někdo jiný, zadarmo.

Vzhledem k množícím se případům problémových neplatičů čeká Notářská komora ČR zvýšený zájem o sepis tohoto druhu doložky.