Nájemník neplatí a odmítá se vystěhovat. Co s tím? | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Nájemník neplatí a odmítá se vystěhovat. Co s tím?

Romana Rybová

Pronajímat byt není nic neobvyklého. Dělá to spousta Čechů. Jak si ale poradit s nájemníky, kteří nám dluží na nájemném? A navíc se nehodlají vystěhovat?

Bohužel je dost pravděpodobné, že se svých peněz z nájemného nikdy nedočkáte. Pokud dáte případ k soudu, bude to běh na dlouhou trať. Neplatič se v závěru může účelově odvolat, vyhlásit osobní bankrot a vy nedostanete téměř nic.

Na nezaplaceném nájemném přijdete „pouze“ o peníze. Mnohem horší je situace, kdy se dlužník ve vašem bytě uhnízdí a odmítá se vystěhovat. Blokuje vám tak potenciální nové zájemce o bydlení.

Nedostatek bytů vystřelil náklady na bydlení nad inflaci

Jak neplatiče vystěhovat?

Jako ochrana práv majitelů bytů může být použita doložka přímé exekuční vykonatelnosti.

Musíte na to ale myslet už ve chvíli, kdy sepisujete nájemní smlouvu. Stačí k ní prostřednictvím notáře sepsat dohodu se svolením vykonatelnosti, která tuto doložku obsahuje.

Trigema nabrala stamiliony na rozvoj svého byznysu

„S množícími se případy, kdy nájemník neplatí nájem, nemovitost nehodlá opustit a majitel bytu nemá moc možností, jak se svých práv dovolat, upozorňuje Notářská komora ČR na možnost sepsání dohody o tzv. přímé vykonatelnosti spolu s nájemní smlouvou.

Tu sepíše každý notář a majitel se tak vyhne problémům s potenciálním neplatičem, protože nemusí čekat na rozhodnutí soudu, které může celý proces protahovat. S okamžitou platností totiž lze problémového nájemníka vystěhovat,“ vysvětluje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Hypotéku lze zařídit do měsíce, nastěhování ale může zpozdit zápis do katastru

Pokud doložku podepsanou nemáte, musíte čekat na rozhodnutí soudu. Protože až ten může vydat exekuční titul povolující vystěhování. A to může pochopitelně trvat měsíce. Ne-li roky. Neplatič je tak na koni. Nikoho totiž před rozhodnutím soudu nezajímá, že majitel za byt platí hypotéku a přitom v něm bydlí někdo jiný, zadarmo.

Vzhledem k množícím se případům problémových neplatičů čeká Notářská komora ČR zvýšený zájem o sepis tohoto druhu doložky.

Nejdostupnější nové byty v Česku jsou na Vysočině, nejméně v Praze
Slavný most Golden Gate slaví 85 let od zahájení stavby a úřady chtějí zvýšit mýtné
Komentář Ondřeje Féra: Zetor a lekce marketingu
Ruský architekt chce zbytky slavného Azurového okna na Maltě nahradit ocelovou konstrukcí
Bod zlomu: realitní trh po letech vzestupu začíná ochlazovat

 

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka