Limity pro neplacení daně z příjmu. Kdo nemusí platit? | e15.cz
M A

Daně

Limity pro neplacení daně z příjmu. Kdo nemusí platit?

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání OSVČ
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zatímco sociální a zdravotní pojištění nemůže být při práci na pracovní smlouvu nulové, tak daň z příjmu ano. Při výpočtu daně z příjmu se totiž uplatňují daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy nevzniká povinnost platit daň z příjmu.

Při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy nebo odpočty. Povinné pojistné musí být zaměstnanci pracujícího na základě pracovní smlouvy sraženo vždy, i při práci za minimální mzdu nebo na zkrácený úvazek. Sazba sociálního pojištění placeného zaměstnancem je 6,5 procenta z hrubé mzdy a sazba zdravotního pojištění je 4,5 procenta z hrubé mzdy. Sazba daně z příjmu do měsíčního daňového základu 155 644 korun je 15 procent a od daňového základu nad tuto částku 23 procent, přesto však může být vypočtena daň z příjmu nulová, jak si vypočteme v několika příkladech.

Příklad: Uplatnění pouze slevy na poplatníka

Paní Kateřina má hrubou mzdu při práci na zkrácený úvazek ve výši 17 100 korun. Při výpočtu daně z příjmu uplatňuje paní Kateřina pouze slevu na poplatníka ve výši 2 570 korun. Na slevu na poplatníka mají nárok všichni daňoví poplatníci, a to bez ohledu na další okolnosti. I zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek uplatní tedy slevu na poplatníka. Vypočtená daň z příjmu před uplatněním daňových slev je 2 565 korun (17 100 korun x 15 procent) a sleva na poplatníka ji sníží do nuly. Paní Kateřina tedy neplatí nic na dani z příjmu.

Příklad: Zaměstnaný student

Vysokoškolák Zdeněk si přivydělává na zkrácený úvazek s hrubou měsíční odměnou 19 300 korun. Při výpočtu čisté mzdy uplatní pan Zdeněk slevu na poplatníka (2 570 korun) a slevu na studenta (335 korun). Souhrnná částka uplatněných slev 2 905 korun (2 570 korun + 335 korun) sníží přímo vypočtenou daň z příjmu. Vypočtená daň z příjmu činí 2 895 korun (19 300 korun x 15 procent). Částka daňových slev je vyšší než vypočtená daň z příjmu před slevami, proto pan Zdeněk nezaplatí nic na dani z příjmu.

Příklad: Zaměstnanec s jedním dítětem

Pan Martin má hrubou mzdu 25 500 korun a při výpočtu čisté mzdy uplatňuje slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na jedno dítě. Daňové zvýhodnění na jedno dítě činí 1 267 korun. Daňové zvýhodnění může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Vypočtená daň z příjmu před uplatněním daňových slev je 3 825 korun (25 500 korun x 15 procent). Souhrnná částka daňových slev činí 3 837 korun. Pan Martin nezaplatí nic na dani z příjmu.

Příklad: Zaměstnanec se dvěma dětmi

Zaměstnankyně Hana uplatňuje při výpočtu čisté mzdy základní daňovou slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na dvě děti. Souhrnná částka daňového zvýhodnění je 3 127 korun, neboť na první dítě je 1 267 korun a na druhé dítě 1 860 korun. Paní Hana má hrubou mzdu 37 900 korun a na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí nic, neboť vypočtená částka daně z příjmu před uplatněním daňových slev je 5 685 korun (37 900 korun x 15 procent) a částka daňových slev 5 697 korun (sleva na poplatníka 2 570 korun + daňové zvýhodnění na dvě děti 3 127 korun).

Příklad: Zaměstnanec se třemi dětmi

Pan Jakub má hrubou mzdu 53 400 korun a při výpočtu čisté měsíční mzdy uplatňuje daňové zvýhodnění na tři děti. Souhrnná částka daňového zvýhodnění na tři děti je 5 447 korun, neboť na první dítě je 1 267 korun, na druhé dítě 1 860 korun a na třetí dítě 2 320 korun.

Celkově se bude tedy panu Jakobovi od vypočtené daně z příjmu odečítat 8 017 korun (sleva na poplatníka 2 570 korun + částka daňového zvýhodnění 5 447 korun). Vzhledem k tomu, že vypočtená daň z příjmu před uplatněním slev je 8 010 korun (53 400 korun x 15 procent), tak pan Jakub nebude na dani z příjmu fyzických osob platit nic, přestože má nadprůměrně vysokou hrubou mzdu.

Daňové slevy a výše nemocenských dávek

Pro výpočet všech nemocenských dávek (mateřské, otcovské, nemocenské, ošetřovného) je rozhodující, z jaké částky bylo zaplaceno sociální pojištění. Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou jsou na tom při výpočtu těchto dávek stejně, i když na dani z příjmu odvádí z důvodu uplatněných daňových slev rozdílné částky. Neplacení daně z příjmu fyzických osob z důvodu uplatňování daňových slev tedy nemá žádný negativní vliv na výpočet případných nemocenských dávek.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery