Sociální pojištění OSVČ 2021: Samoplátci a minimální záloha | e15.cz

OSVČ a sociální pojištění v roce 2021: Víme, kolik budete platit

Sociální pojištění pro OSVČ 2021 - ilustrační foto
Sociální pojištění pro OSVČ 2021 - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V roce 2021 zaplatí na sociálním pojištění více osoby samostatně výdělečně činné platící minimální sociální pojištění i OSVČ s nadstandardními zisky.

Pro OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost je platba sociálního pojištění povinnou daní a vždy musí platit měsíční zálohy. Měsíční záloha za příslušný měsíc musí být uhrazena během tohoto měsíce. Částka měsíční zálohy odpovídá dosaženému zisku v minulém roce, vždy však musí být placena alespoň minimální měsíční záloha.

Minimální záloha na sociálním pojištění v roce 2021

V letošním roce činí měsíční minimální záloha na sociálním pojištění 2 544 korun. Pro rok 2021 se minimální měsíční záloha zvyšuje na 2 588 korun.

Částka měsíční minimální zálohy se vypočítává z průměrné mzdy stanovené MPSV. Průměrná mzda se přitom stanoví jako součin všeobecného vyměřovacího základu za rok 2019 a přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2019, oba údaje jsou stanoveny vládním nařízením dle vývoje ekonomických ukazatelů. Rozhodná průměrná mzda je tedy 35 441 korun (34 766 korun x 1,0194). Minimální měsíční záloha na sociálním pojištění je 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy, pro rok 2021 tedy částka 2 588 korun (35 441 korun x 25 procent x 29,2 procenta). V přiložené tabulce níže máme uveden vývoj minimální měsíční zálohy od roku 2014.  

Vyšší odvody = vyšší důchod

Částku měsíčního důchodu ovlivňují příjmy od roku 1986, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Rozhodnými ročními příjmy u OSVČ jsou tedy vyměřovací základy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Při platbách sociálního pojištění v minimální výši je tedy nutné počítat s podprůměrným státním důchodem, který při aktuální příjmové úrovni neodpovídá ani 9 tisícům korun, přesná částka by samozřejmě závisela na konkrétním průběhu pojištění a zejména získané době pojištění.

Maximální vyměřovací základ

U OSVČ se sociální pojištění vypočítává na roční bázi a činí 29,2 procenta z vyměřovacího základu, od vypočteného ročního sociálního pojištění se potom odečtou zaplacené zálohy během roku. Pro výpočet sociálního pojištění je však stanoven maximální vyměřovací základ, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí. Maximální vyměřovací základ se přitom pro příští rok zvyšuje na 1 701 168 korun.  

Příklad: Začátek podnikání

Živnostník Josef zahájí v roce 2021 hlavní samostatnou výdělečnou činnost a v prvním roce výkonu samostatné výdělečné činnosti bude platit minimální měsíční zálohu v částce 2 588 korun. Od vypočteného ročního sociálního pojištění za rok 2021 se následně odečtou zaplacené zálohy během roku. Při platbě minimálních záloh nemůže vzniknout přeplatek, ale při úspěšném podnikání nedoplatek. Od podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2021 začátkem roku 2022 se měsíční záloha zvýší v závislosti na dosaženém zisku.

Příklad: Velký zisk

Podnikatelka Hana dosáhne za rok 2021 hrubého zisku ve výši 3 900 00 korun. Skutečný vyměřovací základ 1 950 000 korun (3 900 000 korun x 50 procent) bude vyšší než maximální vyměřovací základ pro rok 2021, který činí 1 701 168 korun. Sociální pojištění za rok 2021 se bude počítat z maximálního vyměřovacího základu 1 701 168 korun a bude činit 496 742 korun (1 701 168 korun x 29,2 procenta). Pro rok 2020 činí maximální vyměřovací základ 1 672 080 korun.

Daňové přiznání krok za krokem

 

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery