Jak platíme na dovolené? Čím dál častěji kartou a místo směnáren využíváme tamní bankomaty | E15.cz

Jak platíme na dovolené? Čím dál častěji kartou a místo směnáren využíváme tamní bankomaty

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Češi využívají platební karty na letních dovolených rok od roku častěji. V oblíbených přímořských destinacích – Itálii, Chorvatsku a Španělsku – uskutečnili čeští turisté loni v letních měsících o 10 procent více transakcí a utratili o 11 procent více peněz než v roce 2015.

 

Češi využívali platební kartu loni mnohem více než při své předchozí letní dovolené a tento trend bude pokračovat i díky rozšiřování akceptační sítě platebních karet v prázdninových destinacích.

V roce 2016 jsme na svých cestách ve třech středomořských zemích prostřednictvím karet utratili v průměru 8 820 korun. Nejvíce přitom loni v letních měsících utráceli v Itálii, průměrně šlo o 10 900 korun, ve Španělsku byla průměrná útrata na jednu kartu 9 200 a v Chorvatsku 6 200 korun. Z dat ČSOB a Ery Poštovní spořitelny dále vyplývá, že 35 procent výdajů přes platební kartu jde na ubytování, 25 procent na dopravu a 20 procent na stravování.

Čtvrtina lidí už peníze nemění

Podle anylýzy také neustále roste počet lidí, kteří na zahraniční dovolenou nemění hotovost a vybírají ji z bankomatů až na místě. V roce 2016 v daných letoviscích takto vybírala téměř čtvrtina (24 procent) klientů ČSOB. Průzkum tento trend potvrzuje. 23 procent lidí uvedlo, že většinou platí na dovolené kartou a pouze v případě parkování nebo toalet využívají drobné.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka