Nevhodný dárek? Nezapomeňte na možnost zboží do dvou týdnů vrátit | E15.cz

Nevhodný dárek? Nezapomeňte na možnost zboží do dvou týdnů vrátit

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ne vždy se Ježíšek trefí. U zboží zakoupeného na internetu máte právo na odstoupení od smlouvy, které můžete u prodejce uplatnit ve lhůtě 14 dnů od převzetí věci.

Možnost odstoupit od smlouvy – vrátit koupenou věc oproti vrácení peněz – ještě k tomu bez udání důvodu, je spíše výjimkou z pravidla. Této zákonné možnosti můžete využít třeba u zboží zakoupeného přes internet nebo telefon, připomíná dTest.

Samozřejmě musíte mít účtenku či doklad a stíhat vše v zákonné lhůtě, viz také web České obchodní inspekce.

Pokud chcete zboží prodejci takto vrátit, musíte e-shopu jasně oznámit, že využíváte svého práva na odstoupení. Stačí poslat e-mail nebo vyplnit online formulář na webu obchodníka. Pro formulaci odstoupení od smlouvy můžete využít vzor dTestu.

Obchodníkovi oznamte, že odstupujete od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Pak máte dalších 14 dnů na to, abyste odeslali zboží zpátky. Oba kroky lze spojit dohromady, tedy poslat balík se zbožím a oznámením o odstoupení. Rozhodně ale nedělejte to, že zboží jenom pošlete zpátky bez komunikace a součinnosti z vaší strany,“ radí rádce spotřebitelů.

Vrátit můžete jen ty druhy zboží, které obchod může bez problémů uvést znovu do prodeje. Mezi výjimky patří zboží upravené podle vašeho přání (například pero s gravírovaným jménem), zboží podléhající rychlé zkáze (jídlo) nebo zboží v uzavřeném obalu, které bylo z obalu vyňato a není jej možné vrátit z hygienických důvodů (zubní kartáček).

Dále sem patří zvukové či obrazové nahrávky (hudební alba, filmy na DVD) nebo počítačové programy a hry, pokud došlo k vybalení z původního obalu. Vracet se nedají ani noviny, periodika nebo časopisy – pro knihy však výjimka neplatí.

Ze zákona vám musí prodejce vrátit všechny peníze včetně nákladů na dopravu zboží k vám. Nenechte se zarazit tím, že je povinen vrátit vám za dodání zboží pouze částku odpovídající nejlevnější variantě dodání zboží, kterou nabízí. Peníze vám bez vašeho souhlasu nemůže vrátit jiným způsobem, než jakým jste platili.

Mzdová kalkulačka