Svařák ukázal, že nejvyšší kupní sílu mají peníze v Brně | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Svařák ukázal, že nejvyšší kupní sílu mají peníze v Brně

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Nikoli BigMac, ale svařák ukazuje, kde si za vydělané peníze nakoupíte nejvíc zboží a služeb. Ukazuje ale také, že se od loňska zdražovalo a vůbec ne málo...  

Představte si Českou republiku jako nadnárodní uskupení a kraje jako jednotlivé státy. V každém státě mají jinou průměrnou mzdu a rozdílné jsou i ceny. Otázka zní, kde si za místní průměrnou výplatu pořídíte nejvíc zboží (služeb) a jak to zjistit.

Slavný časopis The Economist přišel v devadesátých letech minulého století s nápadem – najít produkt, který bude všude stejný a spočítat, kolik kusů si v té které zemi koupíte s průměrným platem. Možná už tušíte, všude stejný byl jedině slavný Big Mac. V podmínkách Česka se jeví jako identický produkt vánoční svařák.

Kupní síla v regionech se vyrovnává, Praha se zbytku republiky vymyká

Svařák index vznikl, aby srovnal životní úroveň jednotlivých regionů. Cena i dostupnost výchozích surovin – červeného vína, cukru a koření – je všude téměř shodná, mnohem větší roli tak při tvorbě ceny získávají další parametry, jako je konkurence nebo kupní síla obyvatel. O slovo se pak také hlásí důsledky regulace, ať už jde o zavedení EET nebo omezení, která radnice čím dál častěji uplatňují na místní úrovni.

Svařák index srovnává cenovou hladinu pomocí odpovědi na jednoduchou otázku: Kolik kalíšků svařeného vína si může za průměrnou mzdu koupit obyvatel daného kraje na adventních trzích ve svém krajském městě.

V půjčkách jsou obrovské rozdíly. Půjčených 50 000 přeplatíte o 2000, ale i o 40 000 korun

Ceny samotného nápoje oproti loňskému roku ve většině měst stouply. Tam, kde ještě loni činila průměrná cena svařáku 30 korun (v Brně, Jihlavě, Ostravě a Českých Budějovicích), je dnes 35 korun, resp. 37 korun.

Tam, kde jste si loni kelímek svařeného vína pořídili za 35 korun (např. v Plzni, Liberci nebo v Hradci Králové), letos budete muset vytáhnout z peněženky o pětikorunu více. Jediným městem, kde cena meziročně klesla, je Ústí nad Labem. Na stejné úrovni pak ceny zůstaly v Praze a ve Zlíně.

Samotný index – tedy počet svařáků, které si můžeme koupit za průměrnou mzdu daného regionu – pak nejlépe vyznívá pro Brno. Tam byste se za průměrnou mzdu mohli u stánku zastavit hned 873krát. V Ústí nad Labem byste si pak koupili 835 svařáků, v Jihlavě 832 svařáků. Na druhém konci žebříčku stojí Karlovy Vary s 622 svařáky a Praha s 655 kalíšky za průměrnou mzdu.

Euro by mělo stát dvacet korun, dolar patnáct. Česká koruna je podhodnocena, ukazuje Big Mac index

Autoři indexu pro úplnost dodávají, že v Praze je třeba vzít v potaz umístění adventních trhů v samotném centru, a tudíž i fakt, že ceny jsou nastaveny především pro zahraniční návštěvníky hlavního města, kterým zpravidla nevadí zaplatit za nápoj vyšší částku.

Z druhé strany je pak třeba dívat se na Karlovarský kraj. Tam pro změnu (nejen) krajské město obklopuje region s poměrně řídkým osídlením a nízkou kupní silou.

 

Mzdová kalkulačka