Schopnost Čechů splácet závazky se přestala zlepšovat | E15.cz

Schopnost Čechů splácet závazky se přestala zlepšovat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Schopnost Čechů splácet závazky se v letošním třetím čtvrtletí poprvé od konce roku 2015 přestala zlepšovat. Na konci září mělo dluhy po splatnosti 7,15 procenta dospělých, nárůst proti druhému čtvrtletí je o setinu procenta. ČTK o tom informovalo sdružení Solus, jež svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků. Na konci loňského roku mělo dluhy po splatnosti 7,32 procenta.

V registru je v rámci celé ČR zapsáno o 20 000 občanů méně než na konci září loňského roku. Solus evidoval v registru fyzických osob ke konci září 621 000 dospělých občanů České republiky s celkovým dluhem po splatnosti přesahujícím 49,8 miliardy korun.

„Na českém trhu je stále řada společností, které poskytují spotřebitelské úvěry, ale neprověřují dostatečně bonitu svých klientů a nevyužívají žádný ze zavedených registrů. Pokud se dostane klient takové společnosti do potíží se splácením, často to má dopad i na plnění jeho závazků u zodpovědnějších společností,“ uvedl ke statistikám tajemník sdružení Jan Stopka.

Česko podle něj těží z novelizované a dobře fungující legislativy v oblastech ochrany spotřebitele a poskytování úvěrů. Vedle toho přispívá k pozitivnímu vývoji rozšiřování členské základny sdružení. Jeho novým členem se na konci září stala společnost Pronto Credit.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky.

Neuhrazený závazek musí dosáhnout minimálně 500 korun, aby bylo zajištěno, že spotřebitelé nebudou do negativního registru zařazováni kvůli drobným dluhům v řádu jednotek či desítek korun.

Sdružení vzniklo v létě 1999. Je do něj aktuálně zapojeno 56 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, takzvaných peer to peer půjček a v obchodu.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka