Doplatky v lékárnách čeká změna. Senioři zbytečně přicházejí o peníze

Sedm českých zdravotních pojišťoven letos poslalo svým klientům vratky za léky na recept za 1,3 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2022 celková částka narostla o 200 milionů.

Sedm českých zdravotních pojišťoven letos poslalo svým klientům vratky za léky na recept za 1,3 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2022 celková částka narostla o 200 milionů. Zdroj: Foto ara

Jednu miliardu a tři sta milionů korun vracely jen za minulý rok na přeplatcích za léky na recept zdravotní pojišťovny svým klientům, převážně seniorům. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nebo Revírní bratrská pojišťovna hovoří o rekordních částkách. Oproti minulosti je ale vyšší také objem přeplatků, které se desetitisícům lidí nepodařilo doručit kvůli tomu, že nemají bankovní účty a peníze zaslané složenkami si nevyzvedli. Změnu má přinést až příští rok.

VZP za loňský rok vracela 800 milionů korun, což byl meziroční nárůst o 17,5 procenta. Její klienti si ale nevyzvedli přeplatky za 45 milionů například z důvodu delší hospitalizace či nenahlášení nového bydliště. „Podíl nedoručených přeplatků vůči celkovému objemu činil loni v průměru 5,7 procenta, byly to desítky tisíc případů,“ řekla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Průměrná výše vratky u VZP činila 1256 korun, což bylo o 88 korun více než v roce 2022. Nárok na přeplatek mělo 637 tisíc pojištěnců. Nejčastějšími příjemci byli lidé starší sedmdesáti let.

VZP i další pojišťovny se snaží seniory přesvědčovat, aby si založili bankovní účty, případně si vratky nechali posílat na konta svých blízkých. Pro příjemce peněz je to rychlejší a bezpečnější způsob, protože nemusejí chodit na poštu. Pojišťovny navíc výrazně ušetří. Rozesílání stovek tisíc složenek nebo poštovních poukázek stálo letos největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu přes čtyřicet milionů korun. 

Značné množství nedoručených přeplatků za léky na recept má také Revírní bratrská pojišťovna (RBP). Zatímco před rokem jich evidovala přibližně jeden tisíc za 530 tisíc korun, letos se jí vrátilo více než 1570 složenek za celkem devět set tisíc.

„Pokud nám lidé neoznámí svou aktuální adresu, případně jsou delší dobu v nemocnici a nestihnou peníze vybrat během jednoho měsíce, složenka propadne a částka se vrací zpět pojišťovně,“ uvedl mluvčí RBP Ivo Čelechovský. Pojišťovna za minulý rok vracela klientům dosud největší objem přeplatků za 43 milionů korun. Bylo to o čtvrtinu více než za rok 2022.

V lékárnách za méně

Sedm českých zdravotních pojišťoven letos poslalo svým klientům vratky za 1,3 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2022 celková částka narostla o 200 milionů. Vzhledem ke stále náročnější administrativě a opakujícím se problémům s nevyzvedáváním přeplatků hodlá ministerstvo zdravotnictví zastaralý systém změnit. Od příštího roku by měli lidé platit méně přímo v lékárnách. Rezort si od toho slibuje úlevu pro klienty, pojišťovny i lékárny.

„Chystaná změna je velmi propacientská a usnadní práci i zdravotním pojišťovnám. Celý proces se extrémně zjednoduší,“ zdůraznil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Úpravou zákona o veřejném zdravotním pojištění by vracení peněz odpadlo, protože po dosažení stanoveného limitu by lidé za léky už nic nedopláceli. „V momentě, kdy má pacient započítané doplatky a dosáhne ochranného limitu, už nebude muset na konkrétní léčivo doplácet. Systém elektronického receptu lékárníkovi řekne, aby doplatek dále nevybíral,“ vysvětlil Dvořáček.

Ochranné limity u doplatků na léky jsou ve třech pásmech. Senioři starší sedmdesáti let a invalidé je mají nastaveny na maximálně pět set korun ročně, cokoliv navíc dostanou zpět. U dětí do osmnácti let a lidí starších 65 let je hranice dvojnásobná, u ostatních je to pak pět tisíc korun.

Pojišťovny už zahájily konzultace s IT odborníky. Věří, že nový systém od příštího roku spustí. „Týmy techniků a analytiků mapují situaci, co je potřeba učinit,“ potvrdil výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.