Kreditní karta a kontokorent: Nezapomeňte na to, že jde o úvěr | E15.cz

Kreditní karta a kontokorent: Nezapomeňte na to, že jde o úvěr

Romana Rybová

Reklamní kampaně nás neustále lákají na spotřebitelské úvěry. Nyní vyměnili slovo „potřebujete“ za „chcete“. Ne každý si ale uvědomuje, že spotřebitelské úvěry se ukrývají i v jiných produktech. Na mysli máme kreditní kartu, kontokorent a mikropůjčku. 

Kreditní karta

Kreditní karta je kombinací spotřebitelského úvěru a platebního prostředku. U tohoto produktu je potřeba znát sazby, bezúročná období, na co lze čerpat. Potom jde díky kreditní kartě ušetřit. Běžný smrtelník ale často prošvihne nějakou lhůtu či si vybere z bankomatu a pak už jen platí a platí.

Kontokorent

Nabídka kontokorentu je hlavně pro mladé docela lákavá. Banky si je tak nenápadně připravují na opravdové dluhy. V případě kontokorentu jde o plovoucí úvěr, který může kdokoliv dostat k běžnému účtu. Na kontokorent si dávejte pozor, služba je zpoplatněná paušálem i v případě, že ji nevyužíváte.

Mikropůjčka nebo také úvěr z výplaty

„Dnes si půjčíte 1000 korun, pozítří vrátíte 1200. Úročení je velmi vysoké a podobné služby dříve využívaly toho, že nebyly regulovány zákonem o spotřebitelském úvěru, dnes už jsou. Spotřebitelé musejí dostat informace například o roční procentní sazbě nákladů, která vychází i na tisíce procent,“ vysvětluje Eduarda Hekšová z organizace dTest.

Odložená platba

Jistým způsobem můžeme za formu úvěru považovat i odloženou platbu. V dnešní době jde hlavně o nákup zboží na internetu. Některé e-shopy nabízí možnost platby za zboží později, většinou do 14 dní. Pokud však o ni požádáte, společnost, která odloženou platbu poskytuje, si prověří vaši bonitu. Pozor si dejte na dodatečné poplatky, pokud byste včas nezaplatili.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka