Kreditní karta a kontokorent: Nezapomeňte na to, že jde o úvěr | E15.cz

Kreditní karta a kontokorent: Nezapomeňte na to, že jde o úvěr

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Reklamní kampaně nás neustále lákají na spotřebitelské úvěry. Nyní vyměnili slovo „potřebujete“ za „chcete“. Ne každý si ale uvědomuje, že spotřebitelské úvěry se ukrývají i v jiných produktech. Na mysli máme kreditní kartu, kontokorent a mikropůjčku. 

Kreditní karta

Kreditní karta je kombinací spotřebitelského úvěru a platebního prostředku. U tohoto produktu je potřeba znát sazby, bezúročná období, na co lze čerpat. Potom jde díky kreditní kartě ušetřit. Běžný smrtelník ale často prošvihne nějakou lhůtu či si vybere z bankomatu a pak už jen platí a platí.

Kontokorent

Nabídka kontokorentu je hlavně pro mladé docela lákavá. Banky si je tak nenápadně připravují na opravdové dluhy. V případě kontokorentu jde o plovoucí úvěr, který může kdokoliv dostat k běžnému účtu. Na kontokorent si dávejte pozor, služba je zpoplatněná paušálem i v případě, že ji nevyužíváte.

Mikropůjčka nebo také úvěr z výplaty

„Dnes si půjčíte 1000 korun, pozítří vrátíte 1200. Úročení je velmi vysoké a podobné služby dříve využívaly toho, že nebyly regulovány zákonem o spotřebitelském úvěru, dnes už jsou. Spotřebitelé musejí dostat informace například o roční procentní sazbě nákladů, která vychází i na tisíce procent,“ vysvětluje Eduarda Hekšová z organizace dTest.

Odložená platba

Jistým způsobem můžeme za formu úvěru považovat i odloženou platbu. V dnešní době jde hlavně o nákup zboží na internetu. Některé e-shopy nabízí možnost platby za zboží později, většinou do 14 dní. Pokud však o ni požádáte, společnost, která odloženou platbu poskytuje, si prověří vaši bonitu. Pozor si dejte na dodatečné poplatky, pokud byste včas nezaplatili.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka