Na dovolenou si moc nepůjčujeme. I když si dopřáváme čím dál dražší relax | E15.cz

Na dovolenou si moc nepůjčujeme. I když si dopřáváme čím dál dražší relax

Romana Rybová

Momentálně není dovolená věcí, na kterou bychom si půjčovali. Přesto si z tohoto důvodu někdy vzalo půjčku 11 procent Čechů. Když už si za tímto účelem půjčíme, většinou to jsou nižší částky do 10 tisíc korun. To vše vyplynulo z průzkumu společnosti KRUK.

Cestovní kanceláře uvádějí, že si každým rokem dopřáváme dražší dovolené s leteckou dopravou, vícehvězdičkovými hotely a stravováním all inclusive. Průměrně je cena dovolené téměř 20 tisíc na osobu. Skoro 90 procent dotázaných si na dovolenou ušetří, úvěr si vezme jen asi každý desátý.

„S výkonem ekonomiky a vysokou úrovní zaměstnanosti roste i zájem o dražší dovolenkové pobyty, které jsou Češi schopní financovat ze svých příjmů a úspor. Pokud si už Češi na dovolenou půjčí, pak spíše jen menší částku,“ uvádí Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Podle věku a místa bydliště

Co se pohlaví týče, půjčují si ženy a muži zhruba stejně. Nejčastěji po úvěru za účelem platby dovolené sahají věkové skupiny mezi 45 a 53 lety nebo mezi 18 a 26 lety. V těchto věkových skupinách si na dovolenou někdy vzalo půjčku do 10 000 korun kolem 19 procent respondentů průzkumu.

Pozor na „bytaře“, v létě mají žně. Máme pár tipů, jak si nenechat během dovolené vykrást dům

Z geografického hlediska jsou půjčkám na dovolenou nejvíce nakloněni v Královéhradeckém kraji. Tento typ úvěru si zde vzal každý pátý (18,4 procenta). Velmi zřídka si na dovolenou vypůjčí obyvatelé Plzeňského kraje. Nikdy si zde nepůjčilo 96 procent dotázaných.

„Výsledky našeho průzkumu ukazují velmi pragmatický přístup Čechů k investicím do dovolených – pokud na dovolenou nemají našetřeno, raději zůstanou doma, než aby se zadlužili. Panuje přitom vzácná shoda zjištěných výsledků napříč pohlavími, věkovými skupinami i vzděláním respondentů,“ dodává Jana Žaludová.

Zájem o zájezdy last minute slušně roste

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka