Vyvarujte se zbytečných dluhů, místo půjček na zbytné věci zkuste raději peníze ušetřit

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Peníze
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Bohatství, ilustrační foto
Bohatství, ilustrační foto
8
Fotogalerie

Půjčování peněz je skvělý byznys, banky i nebankovní instituce se tak mohou doslova přetrhnout v tom, aby vás přesvědčili, že si můžete dopřát cokoli, na co právě nemáte dost peněz. Jenže půjčovat si na zbytečnosti je první krůček do dluhové pasti...

Ne každá půjčka je principiálně špatná, úvěry na bydlení či půjčky na věci, které mají charakter dlouhodobé investice lze jistě akceptovat. Špatné jsou ovšem půjčky na spotřební zboží, vánoční dárky, zábavu nebo dovolené. Než si proto vezmete půjčku na krásnou novou televizi nebo nablýskaný iPhone, dobře to zvažte.

Pro příklad nemusíme chodit daleko, například nedávný průzkum společnosti SANEP, který se týkal vánočních nákupů. Kvůli nákupu vánočních dárků bylo ochotno zadlužit se necelých deset procent dotázaných. Menší dluhy do 10 tisíc přitom často způsobují ty největší problémy.

„Řada domácností si nepůjčuje jen v případě nutnosti, jakou je například rozbitá pračka či lednice, ale využívá půjčky i na zvýšení životního standardu. Častým důvodem půjčování jsou nejen domácí spotřebiče a elektronika, ale třeba i nákup letních dovolených,“ upozorňují odborníci.

Naučte se šetřit a čtěte podmínky

Šetření je zejména mezi mladšími ročníky ne příliš populární záležitostí. Vytvoření si jistého finančního polštáře pro nenadálé události je přitom základem rodinných či osobních financí. Pokud nejste schopni ze svého příjmu ušetřit nic, hledejte úspory či dodatečné zdroje. Ideální je mít po ruce rezervu ve výši tří měsíčních příjmů.

Pokud se dostanete do situace, kdy rezerva na pokrytí výdajů nestačí, důkladně zvažte od koho a za jakých podmínek si peníze půjčit. Nabídka půjček se totiž valí ze všech stran, ale ne vždy jsou nabídky zcela transparentní. Jako spotřebitelé byste vždy měli mít dopředu přehled o tom, jaká bude výše splátek, kolik celkem zaplatíte i jaké jsou případné sankce a poplatky.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Například taková kreditní karta je skvělá věc, pokud tedy rozumíte tomu, jak funguje. Na jednu stranu se jedná o šikovný způsob, jak mít finanční rezervu, na druhou stranu je však třeba mít v patrnosti, že peníze (kreditní limit) nejsou vaše a stále se jedná o úvěr.

Padesátidenní a delší bezúročná období lákají k zakoupení zájezdu nebo nové televize, ale nezodpovědné nákupy jsou podle odborníků cestou do dluhové pasti.

Situace, kdy majitel karty končí pravidelně v mínusu a začne mít problémy se splácením není nijak vyjímečná. V nejhorším případě pak vytlouká klín klínem, zakládá další karty, kontokorenty apod., aby zaplatil dluh na stávajících „kreditkách“, nebo si na dluhy půjčuje jinde.

Když už není od koho si půjčit, přicházejí na řadu tzv. mikropůjčky s RPSN ve stovkách procent. A cesta do dluhové pasti je dokonána.

Rada na závěr: než si půjčíte, zkuste pár měsíců odkládat na spořicí účet částku rovnající se splátce půjčky. Snadno tak poznáte, zda půjčku utáhnete.