Budoucnost daňového poradenství spočívá v automatizaci. Velké změny se blíží | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Budoucnost daňového poradenství spočívá v automatizaci. Velké změny se blíží

Čeká nás revoluce! S příchodem strojového učení a umělé inteligence čeká s největší pravděpodobností obor daňového poradenství zásadní proměna. Daňoví poradci od současné agendy, kdy řeší zejména dílčí daňové problémyposunou více směrem k analýze dat, řízení rizik a tvorbu strategie firem ve spojení s daněmi.

Přestože se daňoví poradci v posledních letech přesouvají od propisek, per, papírových formulářů a knih do elektronického prostředí, náplň jejich práce se příliš nemění. Stále je nutné vyplňovat všechna přiznání, hlášení a další povinnosti ručně – třebaže na počítači. Příchod výpočetní technicky tak neznamenal změnu pracovní náplně, pouze její elektronizaci.

Event E15 Premium: Robotizace není průmysl 4.0

S růstem výkonu cenově dostupného hardwaru a rychlosti internetového připojení se ale mílovými kroky blíží doba, kdy budeme schopni velkou část úkonů zcela automatizovat, lidská součinnost nebude vůbec potřeba.Jako příklad můžeme uvést povinnosti spojené s daní z přidané hodnoty (DPH). Dnes je nutné transakce dle příslušných dokladů ručně zaúčtovat a zpravidla jednou měsíčně ručně vyplnit a podat daňové přiznání, kontrolní hlášení a často také souhrnné hlášení, které pak opět ručně odesíláme finančnímu úřadu.

Automatický proces bude vypadat tak, že díky strojovému učení se transakce automaticky správně zaúčtuje (stroj správně rozpozná údaje i na oskenovaném papírovém dokladu), spáruje s bankovním výpisem a potřebná data se zároveň v daném termínu odešlou na finanční úřad, vše bez zásahu daňového poradce nebo účetního. Zapojení tzv. blockchainu, které se nabízí, by pak přineslo dosud nevídanou transparentnost.

Berní úředníci dostávají odměny za to, s jakým nasazením doměřují daně firmám

Přechod směrem k automatizaci na jedné straně bude znamenat úsporu na straně mezd za pracovníky, kteří mají na starost běžnou agendu. Na straně druhé ale zvýší nároky na výpočetní technologie a pracovníky s vysokou odborností, kteří budou schopni automatizované procesy správně nastavit.

Tlak na změnu může být vynucen i ze strany finanční správy. Automatizace by mohla v oblasti zmíněného DPH znamenat definitivní vítězství nad kolotočovými podvody. Termín pro zmíněná přiznání a hlášení by se mohl zkrátit z měsíčního období na podávání dat v reálném čase 24 hodin denně 7 dní v týdnu.V jistém směru tak nemusí nástup automatizace znamenat jen úlevu, ale i další zátěž pro daňové poplatníky.

Autor: Gabriela Hoppe, IB Grant Thornton Consulting 


 

Mzdová kalkulačka