Vánoční úhrady: příkazy zadejte do 21. prosince, nebo si počkáte | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Vánoční úhrady: příkazy zadejte do 21. prosince, nebo si počkáte

Aleš Pospíšil

O Vánocích budeme mít volno celých pět pracovních dní. Platby mezi bankami tak mohou „viset“ až 7 dní. Mezibankovní platby proto zadejte včas.

Pět souvislých nepracovních dní jsme o Vánocích zažili naposledy před čtyřmi roky. Také letos navazují všechny tři vánoční svátky na víkend, a to kromě delšího volna může pro některé klienty znamenat komplikace při odesílání peněz přes bankovní účty.

Banky a převody: víme, které se neloudají a posílají platby ještě v době oběda

Nejdelší proluka mezi zadáním a přijetím platby může nastat v případě, kdy klient platbu zadá v pátek 21. prosince odpoledne, tedy v době, kdy banka platby pro tento den už nepřijímá. Taková platba se pak odešle až následující pracovní den, tedy ve čtvrtek 27. prosince, a do jiné tuzemské banky dorazí buď téhož dne nebo dokonce až v pátek 28. prosince. Mezi zadáním platby a jejím připsáním na protiúčet tak uplyne až sedm dní.

Rok 2018 přinese okamžité platby, částky do 400 tisíc budou „chodit“ online

Příkazy k převodům proto zadejte nejpozději ve čtvrtek 20. prosince. Další pětidenní vánoční volno si Češi užijí zas až v roce 2025. V následujících šesti letech totiž vždy některý z vánočních svátků připadne na víkend anebo budou svátky a víkend proloženy pracovním dnem.

Komerční banka zrychluje platby do jiných bank. Bez příplatku!

Problém s mezibankovními převody ale postupem času zmizí, jelikož už v příštím roce přijdou tzv. okamžité platby. Historicky první okamžitá platba proběhla v ČR na konci listopadu, a to z Air Bank do České spořitelny.

 

Mzdová kalkulačka