Zákon o spotřebitelském úvěru podporuje stavební spoření | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zákon o spotřebitelském úvěru ovlivnil stavební spoření, trh prudce roste

Arsen Lazarevič

Arsen Lazarevič

Legislativa týkající se spotřebitelského úvěru, která začala platit od prosince loňského roku, měla výrazný vliv na stavební spoření.

Banky, které zasáhl prosincový zákon o spotřebitelském úvěru, jsou nuceny mnohem přísněji posuzovat bonitu uchazeče o úvěr či hypotéku. 

Posuzování schopnosti splácet u úvěru u stavebního spoření či překlenovacích úvěrů je ale jednodušší - úvěr je totiž zajištěn spořicí složkou, a schvalování klienta je tedy jednodušší a jistější. „Trh stavebního spoření je stejně jako celý bankovní trh v Česku ovlivněn opatřeními České národní banky, což se projevilo už na začátku roku nárůstem zájmu o zajištěné úvěry," uvádí Kristýna Havligerová, tisková mluvčí Stavební spořitelny České spořitelny. "Předpokládáme, že pokud vstoupí v platnost novela zákona o ČNB s výraznějšími úpravami, než obsahuje současné doporučení, ovlivní to pravidla pro poskytování úvěrů,“ dodává Havligerová. 

Vloni jsme sice utráceli, ale i dost spořili

Oblibu stavebního spoření dokazují také data. V prvním čtvrletí letošního roku rozpůjčovaly spořitelny 14,4 miliard korun, což byl meziroční růst o 41 procent. Klesá přitom ale zájem o samotné stavební spoření v současnosti. Klienti totiž uzavřeli 101 tisíc nových smluv, zatímco o rok dříve jich bylo přes 140 tisíc

Česká republika je třetí v Evropě v rozšířenosti stavebního spoření. První je Rakousko, kde má stavební spoření 56 procent populace, v Německu je to 36 procent a v České republice 32 procent. Podle průzkumu Asociace stavebních spořitelen je také stavební spoření nejpreferovanějším spořicím produktem v České republice. 

U překlenovacích úvěrů pozor na úroky
Překlenovací úvěry mohou vyjít klienta velmi draho. Zatímco při splácení hypotéky se klientovi snižuje jistina a vypůjčená částka, u překlenovacích úvěrů jsou úroky ve stále stejné výši. Úvěr se poté až po splacení úroků překlopí do řádného úvěru s anuitním splácením. Na úrocích se tak zaplatí podstatně více než u hypotečního úvěru. 

Fintech usnadňuje život. Trhákem je ale jeden projekt z tisíce, říká Pavel Kuhn z Home Credit

 

Mzdová kalkulačka