Brigádníkům se nechce pracovat rukama, raději by seděli v kancelářích | E15.cz

Brigádníkům se nechce pracovat rukama, raději by seděli v kancelářích

Studenti - ilustrační foto
Studenti - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pexels / Buro Millennial

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Brigádnických míst je letos málo, i zájem studentů je nižší než v předchozích letech. Navíc mladí lidé preferují práci v kanceláři, do zemědělství ani do fyzicky náročné výroby, kde je nabídka širší, nechtějí. Běžně nabízená mzda brigádníků se pohybuje mezi 100 až 140 korun na hodinu, nejběžnější hodinovou odměnou je 120 korun, řekl generální ředitel personálních agentur Grafton Recruitment a Gi Group Martin Malo.

O brigádníky a sezonní pracovníky je podle něj největší poptávka ve výrobě, těžkém a automobilovém průmyslu a ve skladech. "Pozornost brigádníků v těchto případech mohou přitáhnout pouze nadprůměrné mzdové podmínky, nejlépe od 150 korun na hodinu výše," uvedl Malo.

Problémem je podle něj často i vícesměnný provoz, který brigádníci vesměs odmítají. Zájem mají naopak nejčastěji o práci kanceláři, lákají je zejména administrativní pozice bez angličtiny či práce na recepci. Požadavky firem a zájem brigádníků tak aktuálně příliš neprotínají.

Jedinou oblastí, kde je zájem uchazečů o brigády vyšší než nabídka míst, je Praha. Stejně jako v jiných regionech je zde největší poptávka po administrativních brigádách bez angličtiny a o práci na recepci, rozhodující je ovšem výše odměny. Ta zůstává stejná jako v posledních dvou letech, tedy mezi 120 a 200 korun. Horní sazba je ovšem nabízena pouze za práci vyžadující znalost dvou cizích jazyků.

Dostatek uchazečů hlásí i Plzeňsko, kde ovšem se znovuotevřením restauračních provozů očekávají rostoucí poptávku po brigádnických úvazcích. Zatím mají zájemci o brigádu na výběr zejména práci ve výrobě a logistice.

V Brně, na Liberecku a Královéhradecku naproti tomu zájem ze strany brigádníků výrazně klesl. Řada studentů si totiž díky distanční výuce našla celoroční brigádu, a nyní proto žádný přivýdělek nehledá. Ostravsko, Olomoucko registrují zhruba stejný zájem ze strany uchazečů jako v předchozích letech, nabídka brigádnických míst je však pro ně neuspokojivá. V Olomouci se brigádníci hledají nejvíce v zemědělství a výrobě a v Ostravě v logistice.

V některých regionech, například na Českobudějovicku a na Ústecku, firmy ještě brigádníky poptávat nezačaly, hledají pouze uchazeče na hlavní pracovní poměr.

Mzdy brigádníků již druhým rokem stagnují. Například na Ostravsku si brigádník v závislosti na oboru letos vydělá 95 až 150 korun, na Brněnsku 120 až 160 korun, na Královéhradecku 110 až 135 korun, na Olomoucku 100 až 130 korun.

"Zaměstnavatelé si musí vyhodnotit, jako moc brigádníky potřebují. Pokud se bez nich neobejdou, je třeba nabídnout nadprůměrné mzdové podmínky, které zájemce budou dostatečně motivovat, aby dali přednost právě jejich pozicím," uzavřel Malo.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka