Druhá šance pro vesnické nemovitosti: Čeká nás nový realitní fenomén? | E15.cz

Druhá šance pro vesnické nemovitosti: Čeká nás nový realitní fenomén?

Prémiové bydlení. Domy v Šáreckém údolí mají podledevelopera stát od dvanácti milionů
Prémiové bydlení. Domy v Šáreckém údolí mají podledevelopera stát od dvanácti milionů
• 
ZDROJ: KKCG

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Situace na realitním trhu je kritická, domy jsou předražené, úroky hypoték stoupají, nedostatek stavebních pozemků. To může mít za následek, že bude zájem o vesnické domy, jako o rezidenční.

Second chance, tak se tento trend nazývá v zahraničí. Do češtiny to můžeme přeložit jako druhá životní šance pro obytné nemovitosti, které v minulých dekádách ztratily svou původní funkci. Podle portálu Bezrealitky.cz se bude nárůst týkat především oblastí kolem velkých měst, postupně se však může přelít také do dalších lokalit. Majitelům vesnických objektů napříč republikou by mohl trend ročně vydělat kolem 1,5 miliard korun na nájemném.

Návrat na vesnici?

V minulých letech bylo trendem vesnice opouštět a stěhovat se do měst. Nyní to může být naopak. Vesnické nájemní domy mohou být přitažlivé pro lidi, kteří nemají peníze na to, aby si koupili vlastní nemovitost, a zároveň se jim nechce platit předražené nájmy v centrech měst. Za nižší cenu získají mnohdy lepší lokalitu k bydlení, která může mít srovnatelnou občanskou vybavenost. „Často se bude jednat o komfortní domy s velkými pozemky, v klidných lokalitách. Dojezdová vzdálenost do města je sice delší, ale to nájemci s ohledem na úsporu tolik neřeší,“ zmiňuje Hendrik Meyer, výkonný ředitel portálu Bezrealitky.cz.

Trend second chance bude samozřejmě přínosem i pro vesnice samotné. Přinese jim oživení, majitelům nemovitostí peníze navíc. Nemovitost jim může vydělat i 150 tisíc ročně, budou tak mít peníze na její opravu. A tím zvýší hodnotu nemovitosti. „V zahraničí není výjimkou ani spolupráce nájemníka a majitele. V rámci dlouhodobého nájemního kontraktu tak mohou výměnou za nižší nájem zajistit rekonstrukci nemovitosti třeba samotní nájemníci. Věřím, že tento postup by mohl být zajímavý i pro celou řadu Čechů,“ domnívá se Meyer.

Nástup pozvolný

Nečekejme ale, že nástup second chance bude nějaký boom. Vše přijde pozvolna. Tento segment se zatím utváří. Podle Meyera bude hlavním impulsem rostoucí počet osob, které zjistí, že nedosáhnou na hypotéku, a absolutní nedostatek dostupného nájemního bydlení v některých městech.

„Dnes se bavíme o stovkách nemovitostí v této kategorii, které jsou na přímém trhu dostupné, příští rok jich bude desetkrát víc. Osobně si myslím, že do tří let se jich do nabídky postupně uvolní asi deset tisíc. Když si uvědomíme, kolik lidí momentálně hledá nájemní bydlení, je toto číslo zcela realistické,“ zakončuje Meyer.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka