Liberální institut: Zdanění zaměstnanců dosahuje 65 procent | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Liberální institut: Zdanění zaměstnanců dosahuje 65 procent

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Sociální, zdravotní, daň z příjmů, daň z daní, DPH, spotřební daně a majetkové daně... Sečteno a podtrženo jsme na 2/3 ze superhrubé mzdy. 

Liberální institut upozorňuje, že zdanění zaměstnanců je v Česku opravdu vysoké. Výsledná míra daňového zatížení běžného zaměstnance po odečtení všech daňových položek činí 64,34 procent. Tolik zaměstnanec ze svého platu odvede na nejrůznějších daních a odvodech státu.

Příklad: z průměrné superhrubé mzdy 43 504 korun, která odpovídá hrubé mzdě 32 466 korun zůstane zaměstnanci 24 425 korun čistého. Čistá mzda je však dále daněna nepřímými daněmi a dalšími poplatky, které jsou odváděny státu.

Ministerstvo financí chystá úlevy pro malé podnikatele, zapomíná na zaměstnance

Reálně tedy zaměstnanci na jeho výdaje zbyde pouze 15 513 korun, což představuje čistou reálnou hodnotu zboží a služeb, které si za měsíc své mzdy může pořídit. Zaměstnanec tedy státu ze svého výdělku odvede 27 991 korun, což představuje 64,34 procenta.

I z mezinárodních srovnání OECD vychází stejný závěr – Česká republika nadměrně zdaňuje práci. Přehnaně zdaněné ekonomiky v dlouhém období zaostávají v hospodářském růstu.

Peníze zdarma existují, stačí si založit účet u...

Lepší časy jsou v nedohlednu, světlem na konci tunelu je zrušení tzv. superhrubé mzdy, které současná vláda slibuje na rok 2021.

 

Mzdová kalkulačka