Ministerstvo financí chystá úlevy pro malé podnikatele, zapomíná na zaměstnance

Peníze

Peníze Zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto
Výpočet daňového přiznání.
Alena Schillerová
Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová
19
Fotogalerie

Jeden paušál a méně byrokracie. To teď slibuje Ministerstvo financí, které finišuje s živnostenským balíčkem. Návrh na zrušení superhrubé mzdy však skončil a ledu.

Ministerstvo financí se chce nyní soustředit na „vstřícné daňové prostředí“ pro osm milionů daňových poplatníků. Stěžejním opatřením má být zavedení jediné platby pro živnostníky s ročním obratem do jednoho milionu korun, dále snížení DPH u vybraných komodit a služeb a také portál Moje Daně, které ministerstvo slibuje už tři roky.

Zrušení tzv. superhrubé mzdy, která pro více než pět milionů zaměstnanců znamená de facto dvojí zdanění, zůstává s otazníkem.

Ministryně Schillerová si spolu s ministrem průmyslu a obchodu Havlíčkem pochvaluje výběr daní, který se v čase zlepšuje díky kontrolnímu hlášení, rozšíření tzv. reverse charge (přenesení daňové povinnosti), daňové kobře a EET.

Zavedená opatření přispěla nejen k vyššímu výběru daní (mezi lety 2013 – 2018 vzrostly celkové daňové příjmy o více než 450 mld. korun), ale umožnila také významné snížení daňové zátěže,“ uvedla Schillerová.

Živnostenský balíček

Ministerstvo financí a průmyslu a obchodu nyní finalizují tzv. živnostenský balíček, díky kterému by si ti nejmenší podnikatelé a živnostníci měli trochu ulevit od papírování. Podnikatelé, jejichž roční příjem nepřekročí jeden milion korun, získají možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné.

Konkrétně: 500 korun + minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok. Pokud bychom uvažovaly zálohy na pojistné platné pro letošní rok (2019), pak by ona jedna paušální platba činila 5096 korun (500 + 2388 záloha na „sociální“ + 2208 záloha na „zdravotní“). Příští rok (2020) by se výše paušálu měla pohybovat v rozmezí 5400 korun až 5500 korun (v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují).

Platit paušál (tedy zhruba pět a půl tisíce měsíčně) a pustit z hlavy papírování (podávání daňových přiznání a přehledů), účetní, termíny, kontroly z finančního úřadu, atd. by bylo ryze dobrovolné – využil by ho jen ten, kdo by chtěl. Ostatní by mohli fungovat ve stejném režimu jako byli doposud zvyklí.

Dle Ministerstva financí je u nás evidováno celkem 514 000 OSVČ, které mají příjem pouze z podnikání. Z nich 422 000 má roční příjem nižší než jeden milion korun. Výhodnost paušálu si tak bude muset každý zájemce zvážit, jelikož například nebude moci uplatňovat slevy (např. na děti či na manželku/manžela) a ani nezdanitelné části základu daně (např. úroky z hypotéky). Na druhou stranu odpadne administrativa, což může mít pro každého různou hodnotu.

Kdy budete moci jít do důchodu a jak vysoká penze vás čeká? Použijte některou z našich kalkulaček >>>

Dojde ke zrušení superhrubé mzdy?

Ministerstvo financí zdá se uložilo k ledu návrh na zrušení tzv. superhrubé mzdy, která je pro zaměstnance nevýhodná v tom, že platí i daň z daně – do základu pro výpočet daně z příjmů se totiž započítává i platba na zdravotní a sociální pojištění, což jsou rovněž daně, jen účelové. 

Ministerstvo financí si tehdy v únoru 2018 připravilo hezkou grafiku, kterou demonstrovalo, jak tehdejší ministr Kalousek zaměstnance podvedl, když hlásal rovnou daň ve výši 15 procent:

Návrh byl původně součástí daňového balíčku 2019, ale jelikož by státní pokladu stál 15 mld. korun, nakonec z něj vypadl.

Živnostníci versus zaměstnanci

Zatímco OSVČ zaplatili (viz zde) od ledna do července 2019 na dani z příjmu 2,6 mld. korun, zaměstnanci odvedli už 79,5 mld. korun. Ulevit živnostníkům a drobným podnikatelům s administrativou je samozřejmě chvályhodné, stát by však neměl zapomínat ani na zaměstnance, kterých je v Česku dle ČSÚ zhruba 5,3 milionu.

Právě zrušením superhrubé mzdy a zavedením 19procentní daně z hrubé mzdy by si tak každý z nich polepšil. Nabízí se tedy i otázka, zda si Babišova vláda nenechává tento trumf na rok 2020, respektive 2021, kdy nás čekají volby do poslanecké sněmovny.