Mzdy a platy v IT 2017: Mzdy prudce rostou, Brno dotahuje Prahu | e15.cz

Mzdy v IT prudce rostou, v Praze si stále vyděláte nejvíce

Arsen Lazarevič

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sektor IT představuje stále atraktivnější obor, mimo jiné také díky výraznému růstu mezd. 

Dokazují to data personální agentury Grafton Recruitment. „Kvůli velkému nedostatku IT expertů rostou mzdy v IT rychleji než celorepublikový průměr. Podle dat ČSÚ loni rostly nominální mzdy o 4,3 procenta, v IT ale sledujeme růst nástupních mezd o deset procent. A dynamika je obdobná i letos,“ uvádí Jitka Součková, marketingová ředitelka společnosti Grafton Recruitment s tím, že nejvíce si lidé z IT stále vydělají v Praze, ale Brno začíná metropoli dohánět.

Třeba ředitel IT si v Praze a Středočeském kraji přijde v průměru od 120 do 200 tisíc korun, v Jihomoravském kraji ale mzdy začínají od 80 tisíc a končí na 150 tisících. Atraktivním oborem pro samotné vývojáře je především jazyk Java, kde si při nástupu v Praze mohou říct o 40 až 60 tisíc korun. Pokud mají pětileté zkušenosti, jejich nástupní mzda povyroste na 80 až 110 tisíc korun.

Mzdy v IT v roce 2017Autor: E15

Mzdy vývojářů Java v Brně jsou nižší, ale těsně za Prahou.  Podle průzkumu rostou i požadavky na uchazeče. Znalost jednoho jazyka – angličtiny – se stává standardem, výhodou je znalost i druhého jazyka, nejlépe němčiny.  Trendem je stále širší nabídka firemních benefitů.

Vývojáři také musejí mít pocit, že jejich práce má smysl. „Češi chtějí být dobře zaplacení. Pokud ale mají v oborech nadstandardní mzdy, tak jen vysoké ohodnocení přestává stačit. Sleduji, že řada vývojářů opouští korporátní firmy a chce se věnovat zajímavějším projektům s nějakým dopadem, často i v zahraničí,“ připomíná Tomáš Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC.

IT obor ale přesto nezvítězil v růstu mezd. „Více rostly mzdy například u konstruktérů ve strojírenství. Tam nástupní mzda meziročně vzrostla přibližně o šest tisíc na 39 tisíc korun. Percentuálně také více rostly mzdy u oborů, ve kterých se průměrná mzda pohybovala kolem minimální, “ dodává Dombrovský. 

Mzdová kalkulačka