Průzkum: Digitalizace se Češi nebojí | E15.cz

Průzkum: Digitalizace se Češi nebojí

Průzkum: Digitalizace se Češi nebojí
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: VŠEM

Romana Rybová

Digitalizace postupuje a spolu s ní stoupá i naše sebevědomí. 71 procent Čechů se cítí být připravených na práci v digitalizovaném prostředí. Přesto se 2/3 respondentů průzkumu poradenské společnosti Randstad shoduje na to, že studenti by měli věnovat pozornost studiu STEM oborů - věda, technologie, strojírenství, matematika. Jenom tak budou připraveni na trh práce.

Zajímavé je, že jenom 17 procent zaměstnanců čeká, že jejich práce by mohla být v příštích 5 až 10 letech automatizovaná. „To je vůbec nejnižší hodnota ze všech 34 zemí, ve kterých byl průzkum realizován. Ani v dalších zemích však nejsou mezi zaměstnanci očekávání budoucí automatizace práce nijak vysoká – globálně automatizaci vlastní práce předpokládá zhruba třetina zaměstnanců. Zaměstnavatelé jsou nicméně v tomto ohledu dál, než si jejich zaměstnanci myslí, nutí je k tomu i setrvalý nedostatek kvalifikovaných lidí a také jejich rostoucí cena,“ doplňuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.

Odpověď na zrušení karenční doby: firmy hodlají omezit benefity, v ohrožení jsou i sick-days

Zaměstnanci tvrdí (56 procent), že zaměstnavatelé by měli více investovat do rozvoje digitálních dovedností zaměstnanců. 66 procent dotázaných si myslí, že jejich zaměstnavatel má potíže s hledáním správných kandidátů a najít správné zaměstnance pro ně bude stále obtížnější.

„To je hned za Maďarskem s 81 procenty druhé nejvyšší číslo ze všech zkoumaných zemí. Globálně to očekává 61 procent zaměstnanců,“ dodává Alžběta Honsová.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka