Rodičovský příspěvek v maximální výši pobíralo v červnu jen 24 rodičů | E15.cz

Rodičovský příspěvek v maximální výši pobíralo v červnu jen 24 rodičů

Mateřská dovolená (ilustrační foto)
Mateřská dovolená (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rodičovský příspěvek na konci letošního června převyšující částku 11 500 korun čerpalo celkem 16 597 rodičů. Hranice 11 500 korun mohla být překročena díky novele zákona, která vzešla v platnost v lednu. Díky ní byla právě tato hranice zrušena. Momentálně můžete čerpat „rodičák“ v maximální výši 36 750 korun. U vícerčat dokonce 55 125 korun. Nejčastěji ale lidé stále volí rodičovskou dovolenou v délce tří let, tedy 6 000 – 7 600 korun.

„Současná právní úprava mnohem pružněji reaguje na potřeby rodičů a také na aktuální situaci rodiny, kdy si příjemce může při splnění zákonných podmínek volit výši, a tím pádem i délku, pobírání dávky,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V červnu 2018 tuto dávku pobíralo 284 846 osob, u 72 735 to bylo v částce do 6 tisíc korun měsíčně. Částka nad 7 600 korun se objevila u 66 224 lidí. Nejvyšší možnou částku mělo jen 24 rodičů (18 žen, 6 mužů).

Každý nemá nárok na horní hranici

Jaká může být maximální výše vašeho rodičovského příspěvku, se odvíjí od toho, jaký byl váš předchozí výdělek. To má úzkou spojitost s tím, zda jste měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Spolu s žádostí o rodičovský příspěvek budete také muset předložit Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Popřípadě denní vyměřovací základ (DVZ) druhého rodiče.


Kolik dostanete na mateřské, zjistíte z kalkulačky


„V tomto ohledu spolupracuje ÚP ČR s příslušnou OSSZ. Většina rodičů tento doklad, už potvrzený ze strany OSSZ, předkládá spolu se žádostí. Pokud potvrzení chybí, může rodič požádat zaměstnance ÚP ČR o jeho zajištění. Ovšem pak je třeba počítat s tím, že se doba vyřízení žádosti může prodloužit,“ vysvětluje Kateřina Sadílková.

Pokud bude možné alespoň jednomu z rodičů stanovit k datu narození dítěte 70 procent 30násobku DVZ a ten převýší 7 600 korun, můžete si zvolit výši rodičovského příspěvku až do této dané částky. V případě vícerčat pak až do výše 1,5 násobku 70procentního 30násobku DVZ.

Jestliže není možné denní vyměřovací základ stanovit či je částka základu pod hranicí 7 600 korun, může být maximální výše rodičovského příspěvku 7 600 korun. U vícerčat pak do 11 400 korun měsíčně. Výši rodičáku si můžete měnit každé tři měsíce.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka