Zvýšení mzdy letos očekává téměř každý druhý zaměstnanec v Česku, uvádí průzkum | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zvýšení mzdy letos očekává téměř každý druhý zaměstnanec v Česku, uvádí průzkum

fry

Pracovníci hledí do nového roku s optimismem. S ohledem na dobré finanční výsledky zaměstnavatelů téměř polovina zaměstnanců očekává, že dostane v roce 2018 přidáno.

Zlepšení ekonomické situace očekává 64 procent dotazovaných v šetření české pobočky personalistické společnosti Randstad. Téměř tři čtvrtiny respondentů průzkumu uvádí, že si jejich zaměstnavatel v roce 2017 počínal ekonomicky lépe než v roce 2016 a celých 80 procent očekává, že finanční výkonnost jejich zaměstnavatele bude v roce 2018 ještě lepší než v roce 2017.

To je mimo jiné důvod, proč se oproti loňskému roku zvýšilo i očekávání zaměstnanců, že se v letošním roce dočkají nárůstu mzdy nebo bonusů. Zvýšení mzdy v letošním roce očekává celkem 46 procent zaměstnanců a 50 procent předpokládá, že na konci fiskálního roku svého zaměstnavatele obdrží jednorázovou finanční odměnu.

Peníze na vyšší mzdy řidičů mají hledat kraje, po Babišovi chtějí miliardy navíc

„Růst mezd stále není zdaleka u konce. Mzdy loni rostly v některých odvětvích i v desítkách procent, zejména tam, kde byly platy velmi nízké, zároveň ale rostly ceny zboží a služeb. Z průzkumu vyplývá, že na prvním místě je pro zaměstnance plat – čím více se pohybuje pod celostátním průměrem, tím více,“ upozorňuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka firmy Randstad.

Průzkum se zaměřil i na schopnost respondentů udržet si dobrou pozici na trhu práce. „Velká většina zaměstnanců cítí vlastní zodpovědnost za udržení své zaměstnatelnosti. Celkově to v průzkumu tvrdí 83 procent dotazovaných Čechů,“ dodává Honsová.

„Vzhledem k rychlosti rozvoje prakticky všech oborů trhu jde o velmi důležitou otázku. S nástupem nových technologií se inovují procesy, některé profese zanikají a jiné zase vznikají. Pokud lidé chtějí udržet krok, musí investovat do svého průběžného vzdělávání. A to často sami – 87 procent respondentů průzkumu totiž chápe, že zaměstnavatel bude podporovat jejich osobní rozvoj, pouze pokud to bude odpovídat jeho vlastním podnikatelským cílům,“ dodává Alžběta Honsová.

Mzdy v Česku prudce rostou, firmy to ale od náboru nových lidí neodradí

Autor: fry
 

Mzdová kalkulačka