Volby 2018 | Volby 2018: Mirek Topolánek, kandidát na prezidenta | e15.cz
M A

Prezidentské volby 2018

Mirek Topolánek - kandidát na prezidenta České republiky ve volbách 2018

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mirek Topolánek svoji kandidaturu na prezidenta České republiky oznámil těsně před uzavřením kandidátek na začátku listopadu 2017. K tomuto kroku ho měla přivést tisková konference, na které současný prezident Miloš Zeman slíbil vítězi voleb Andreji Babišovi první i druhý pokus na sestavení vlády.

Volby

Topolánek kandiduje na základě podpisů deseti senátorů. Někteří právníci a politici platnost kandidatury zpochybnili, protože někteří ze senátorů vedle Topolánka podepsali kandidátní listinu i pro jiné kandidáty. Ministerstvo vnitra ovšem trvá na svém výkladu, podle něhož je takový postup možný.

Topolánek pro svoji kandidaturu založil novou stránku na sociální síti Facebook, už v září si založil profil na Twitteru.

Topolánek na tiskové konferenci při oznámení své kandidatury:

Video se připravuje ...
Topolánek: „Nejsem králík z klobouku. Musel jsem se vyhrabat ze dna“


Čtěte rozhovor s Mirkem Topolánkem na webu časopisu Reflex >>>


Rodina

Manželkou Mirka Topolánka je někdejší politička z ODS Lucie Talmanová. Topolánkovi v roce 2007 porodila syna Nicolase, v roce 2010 měli svatbu. Z předchozího manželství s Pavlou Topolánkovou má děti Petru, Janu a Tomáše.

Životopis

Po studiích na strojní fakultě Vysokého učení technického v Brně pracoval jako projektant v ostravské OKD, později v Energoprojektu Praha. V oblasti energetiky zůstal činným i po revoluci, kdy byl jedním spoluzaložil společnost VAE.


Vše o kandidátech na prezidenta čtěte zde >>>


Do ODS vstoupil v roce 1994. Po angažmá v Senátu se v roce 2002 stal předsedou strany. Ta o čtyři roky vyhrála volby do Poslanecké sněmovny po ostrém souboji s Českou stranou sociálně demokratickou, kterou v té době vedl Jiří Paroubek.

Po neúspěšných jednáních Topolánek složil menšinovou vládu, která ale zůstala bez důvěry dolní komory. Druhý pokus o sestavení vlády se mu podařilo díky dvěma “přeběhlíkům” z ČSSD, kteří si při hlasování o důvěře opustili jednací sál.


Vše o prezidentských volbách čtěte zde >>>


Jeho kabinet prosadil reformu veřejných financí a podporoval výstavbu amerického radaru v Brdech. V březnu roku 2009, uprostřed českého předsednictví v Radě Evropské unie, mu byla parlamentem vyslovena nedůvěra. Topolánek v dubnu 2010 rezignoval na post předsedy ODS v dubnu 2010 kvůli kontroverzním vyjádřením pro časopis LUI.

Už rok předtím jeho politickou image poškodila aféra, při které byl v Toskánsku nafocen při setkání s dalšími politiky, lobbisty a podnikateli. Fotografie z přístavu Monte Argentario médiím poskytl někdejší ředitel šéf rozvědky Karel Randák, který spolupracoval s Andrejem Babišem. Známý je také jeho zdvižený prostředníček, kterým v Poslanecké sněmovně údajně oznamoval Miroslavu Kalouskovi, “že je jednička”.

Po odchodu z politiky se expremiér pracovně vrhl do soukromého sektoru a podnikání, zejména v oblasti energetiky. Vrátil se do čela skupiny VAE Controls, stal se předsedou Teplárenského sdružení.

V prosinci 2014 se stal manažerem slovenského přepravce Eustream. Tato společnost patří Energetickému a průmyslovému holdingu, který patří podnikateli Danielu Křetínskému (ten je zároveň spolumajitelem vydavatele deníku E15 - pozn. red.). Založil také investiční skupinu European Capital Partners Investments (ECPI), po dvou letech ale svůj poloviční podíl prodal. Topolánek investoval i do fotovoltaiky, Kutnohorského pivovaru nebo realit. Informace o tom, jak se vyvíjejí průzkumy předvolebních preferencí a jaké jsou Topolánkovy šance na zvolení hledejte zde.


Další profil Mirka Topolánka čtěte na serveru Blesk >>>


Autor: red

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery