Volby 2018 | O horní komoru je větší zájem než před šesti lety. Opozice chce zachovat pojistku demokracie | E15.cz

O horní komoru je větší zájem než před šesti lety. Opozice chce zachovat pojistku demokracie

Pavel Otto

Souboj o sedmadvacet senátních křesel v obvodech, v nichž lidé volili před šesti lety, letos přilákal 43 stran a hnutí. To je o pětinu více než minule. Přibylo i nezávislých kandidátů. O horní komoru se utká na dvě stě mužů a přes čtyřicet žen. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Největší zájem o senátorské křeslo je v Praze 8, kde podalo přihlášku šestnáct. 

Neúspěšní uchazeči o Hrad, bývalý premiér, několik exministrů, někdejší policejní prezident, hejtman, rektor vysoké školy či úspěšný horolezec, hokejista a trenér. Ti všichni budou v říjnu usilovat o křeslo v Senátu. uchazečů. Naopak nejmenší konkurence bude ve volebních obvodech Náchod, Šumperk a Vsetín, kde se přihlásilo po šesti adeptech.

Podle opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 nebo STAN půjde o zachování Senátu jako pojistky demokracie. „Výsledky voleb do třetiny Senátu mohou zajistit, aby horní komora parlamentu hrála zásadní opoziční roli a garantovala demokracii, jak byla koncipována,“ uvedl například šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Menšinová vládní koalice ANO a ČSSD podporovaná KSČM senátní většinu s největší pravděpodobností nezíská – její kandidáti by museli vyhrát ve čtyřiadvaceti obvodech. Největší ambice mají právě lidovci. Chtějí se stát nejsilnější stranou v komoře namísto sociálních demokratů. KDU-ČSL nahrává to, že ČSSD je v nejobtížnější pozici, protože obhajuje nejvíce postů – ze stávajících 25 dohromady třináct. Sám šéf oranžových Jan Hamáček nepovažuje jejich udržení za reálné.

Sázení na výsledky voleb: na Rathovi se dá hodně vyhrát

„Půjde o to, abychom vzhledem k preferencím minimalizovali škody,“ řekl nedávno. Ve velký úspěch nedoufá ani lídr ANO Andrej Babiš, přestože jeho hnutí může jen získat – nehájí žádné z nynějších šesti křesel. „Senát nám nikdy nešel,“ přiznal Babiš. Podobně jako v předchozích letech navrhli plný počet sedmadvaceti kandidátů jen komunisté a letos poprvé i uskupení Tomia Okamury.

Socialisté mají ve hře třiadvacet zájemců, ANO o jednoho méně. ODS tentokrát vybrala osmnáct uchazečů. Chudší nabídka modrých souvisí s dohodou pravicových stran o společných kandidátech v některých obvodech. KDU-ČSL má místo patnácti jen dvanáct adeptů a TOP 09 své portfolio šestnácti kandidátů z roku 2012 snížila rovnou o polovinu. Naopak Piráti mají kandidátů třináct místo minulých tří.

10 nejostřejších senátorských duelů. Co kteří kandidáti nabízí?

1. Hilšer vs. Jakl, Praha 2

Marek Hilšer (nezávislý): Neúspěšný kandidát na prezidenta chce přispět ke změně stylu politiky. Vadí mu sílící vliv populistů a extremistů i „spojování oligarchy s komunisty“, tedy vláda Andreje Babiše (ANO) tolerovaná KSČM.

Ladislav Jakl (SPD): Exředitel politického odboru prezidenta Václava Klause kritizuje EU, byrokracii a omezování svobod. Podle svých slov bude proti další bruselské centralizaci i nařízením přikazujícím přijímání migrantů.

 

Komentář Jany Havligerové: Rozpočtová kanonáda

2. Fischer vs. Pilný, Praha 12

Pavel Fischer (KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ODS): Neúspěšný kandidát na prezidenta nabízí zkušenosti z diplomacie, akcentuje evropská témata a bezpečnost. Chce, aby v těchto oblastech kompetentní senátoři vystupovali i jménem ČR.

Ivan Pilný (ANO): Bývalý ministr financí by ze Senátu udělal „vizionářskou“ parlamentní komoru. Doplňovala by sněmovnu, která podle něj často zabředává do hádek a politikaření, o nadčasové náměty a moudré myšlenky.

3. Paroubek vs. Sulovský, Ostrava město

Jiří Paroubek (ČSSD): Bývalý předseda vlády by za volební obvod lobboval v oblastech životního prostředí, exekucí a investic do dopravní infrastruktury. Jako expremiér má podle svých slov stále kontakty v celostátní politice.

Leopold Sulovský (Ostravak): Někdejší špičkový horolezec bude podruhé bojovat o hlasy voličů. Nadále by propagoval moravskoslezský region. V programu má zlepšení ovzduší a bydlení a také výstavbu mateřských škol a sportovišť.

 

Pražská bytová situace není katastrofální, prohlásil Pilný v duelu s Čižinským

4. Hayato Okamura vs. Lukáš Wagenknecht, Praha 8

Hayato Okamura (KDU-ČSL a zelení): Tlumočník z japonštiny odmítá politiku svého bratra Tomia, šéfa SPD. Říká, že lidovci nevyklidí pole autoritářům a nedemokratickým silám. V Senátu by zastupoval lidi, kteří smýšlejí podobně jako on.

Lukáš Wagenknecht (Piráti): Auditor a bývalý náměstek ministra financí hodlá prosadit pravidla pro vymahatelnost odpovědnosti politiků a úředníků, které ztíží vyhazování peněz. Navrhl by zákon o vnitřní kontrole veřejné správy.

5. Ladislav Chlupáč vs. David Rath, Litoměřice

Ladislav Chlupáč (ODS): Dlouholetý starosta Litoměřic chce zabránit pokusům měnit nebo deformovat ústavu i tomu, aby parlament schvaloval nedotažené nebo špatné zákony, které komplikují samosprávám práci.

David Rath (Česká suverenita): Bývalý hejtman ČSSD nepravomocně odsouzený za korupci by zvolením získal imunitu. Odmítá běžence jak v Česku, tak v Evropě. Zdůrazňuje nutnost rozvoje litoměřické nemocnice.

 

Stuchlík: Jdi rozdávat koblihy, naučí tě to, vyzval mne Babiš. Měl pravdu

6. Jiří Drahoš vs. Eva Syková, Praha 4 

Jiří Drahoš (KDU-ČSL, TOP 09, STAN a zelení): Neúspěšný kandidát na prezidenta by navštěvoval zasedání pražské rady, aby ovlivňoval záležitosti týkající se dopravy. Založil Spolek pro Česko, který pojmenovává problémy země.

Eva Syková (ANO): Usiluje o znovuzvolení. Pokud se dostane do Senátu, napomáhala by tomu, aby se vláda zasadila o zvýšení porodnosti a začala více prosazovat rodinnou politiku. Kritizuje i podprůměrné výdaje na vědu a výzkum.

7. Mikuláš Bek vs. Jaroslav Ostrý, Brno město

Mikuláš Bek (STAN, zelení, ODS a TOP 09): Rektor brněnské Masarykovy univerzity by se zaměřil na vzdělávání a vědu, elektronizaci státní správy a čerpání prostředků z evropských fondů. Brno si představuje jako centrum inovací.

Jaroslav Ostrý (ANO): Řediteli Českého rozhlasu Brno tento měsíc skončí mandát. Míní, že v politice chybějí odborníci na média. Řešil by hlavně pozici veřejnoprávní televize a rozhlasu, které se podle něj ocitají pod silným tlakem politiků.

 

Glosa Martina Čabana: Pytel oranžových blech

8. Pavel Bělobrádek vs. Martin Červíček, Náchod

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): Šéf lidovců předpokládá, že Senát bude hrát nejzásadnější roli ve své dosavadní historii. Hrad, vládu a sněmovnu podle něj ovládají politici, kteří torpédují ústavní pořádky a zvyklosti.

Martin Červíček (ODS): Bývalý policejní prezident slibuje lepší financování oprav krajských silnic a modernizaci železnic. Věnovat se chce i regionální kriminalitě a bezpečnosti v silničním provozu.

9. Daniel Herman vs. Vladimír Martinec, Chrudim

Daniel Herman (KDU-ČSL): Podle exministra kultury bude Senát rozhodovat o dalším směřování Česka. Slibuje propojení svého obvodu s Prahou, pomocí svých kontaktů by rozvíjel sociální služby či lékařskou péči.

Vladimír Martinec (SNK-ED a Soukromníci): Několikanásobný mistr světa v ledním hokeji by zlepšil financování sportu jasnými legislativními pravidly. Kritizuje nedostatek peněz na kvalitní trenéry pro talentovanou mládež a na sportoviště.

10. Jiří Čunek vs. Radek Vraj, Vsetín

Jiří Čunek (KDU-ČSL): Dlouholetý zlínský hejtman obhajuje senátní křeslo už potřetí. Je favoritem, většina stran proti němu nepostavila soupeře. „Jsem na politickém trhu už dlouho, na mých protikandidátech nezáleží,“ prohlásil.

Radek Vraj (SPD): Bývalý úspěšný dostihový trenér chce ve Vsetíně bezpečné ulice pro slušné lidi. „Jsme kamarádi, v nohejbale nad ním vítězím. Jako politik je velký soupeř, ale každý je jednou porazitelný,“ řekl na adresu Čunka.

Pospíšil: V Praze chceme investovat 50 až 60 miliard

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!