Drtivá porážka Babiše a oligarchického populismu, zní ze zahraničí | e15.cz

Drtivá porážka Babiše a oligarchického populismu. Pavel je zárukou západní cesty, zní ze zahraničí

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zahraniční média si všímají především toho, jak hladce se podařilo Petru Pavlovi ve druhém kole porazit svého soupeře Andreje Babiše. Šéf ANO je podle nich ztělesněním populismu a oligarchů v politice, zdůrazňují i jeho nezvykle ostrou kampaň. Ve vysloužilém generálovi a někdejším vysokém představiteli NATO pak vidí záruku, že Česko nevybočí ze svého prozápadního kurzu. Vítězi už také blahopřejí představitelé dalších zemí, jako první přispěchala s gratulací slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

O drtivém Pavlově vítězství píše kupříkladu britský The Guardian, podle něhož je brána jako vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem. „Výsledek představuje osobní zadostiučinění pro prozápadního Pavla a ponižující zavržení Babiše, miliardářského oligarchy, který vedl nelítostnou kampaň spálené země. Soustředila se na vykreslení protivníka jako válečného štváče, zatímco sám sebe vydával za oběť pomluv a výhrůžek smrtí,“ nebere si britský deník servítky.

„Někdejší generál porazil v sobotu v prezidentských volbách v České republice miliardářského expremiéra, což někteří považovali za souboj mezi ústavní demokracií a populismem, s ruskou válkou na Ukrajině v pozadí,“ informoval své čtenáře v podobném duchu americký The Washington Post. „Pavlova výhra upevňuje odklon od populistické politiky – alespoň prozatím,“ pokračuje deník s tím, že hlasování bylo i určitou ukázkou, jaký vliv má válka na politiku na starém kontinentu.

Vítězství Pavla může podle Bloombergu posílit jednotu Západu proti ruské agresi, jelikož podporuje dodávky zbraní na Ukrajinu a sankce EU proti Kremlu. I americká agentura pak zmiňuje porážku populistického bývalého premiéra, který měl podle ní napjatý vztah jak s EU, tak s českým politickým establishmentem.

Tradičně nejvíce se všímají výsledku klání na Slovensku. Deník Sme kupříkladu už přinesl šest důvodů, které vedly k Pavlově vítězství. Podotýká mimo jiné, že kampaň zahájil včas, otevřeně komunikoval o své komunistické minulosti a mohl prodat svou porevoluční kariéru. Češi v něm podle listu také vidí naději na klid.

„Česko má za sebou deset let vlády prezidenta Miloše Zemana, který cíleně rozděloval společnost, urážel lidi a mstil se jim. Rázná vyjádření sice podle politických marketérů přinášejí úspěch, ale voliči zároveň po jisté době žádají změnu a tu přinesl právě Pavel,“ píše Sme.

Konkurenční Pravda podotýká, že Babiš sice prohrál výrazně, ale na jeho působení v politice se zřejmě nic nezmění. „Členové ANO si navzdory jeho porážce s Pavlem pochvalují, kolik hlasů jejich šéf získal, a zdůrazňují, že je to pro hnutí závazek do budoucnosti, čímž narážejí na parlamentní volby. Je velmi pravděpodobné, že Babiš se na ně připraví znovu jako volební lídr ANO,“ uvedla Pravda.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přispěchala s gratulací vítězí a dala přitom najevo, že ji výsledek těší. „Spolu s Vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být sílou,“ uvedla.

Poměrně velkou pozornost věnují českému prezidentskému souboji polská média, která v uplynulém týdnu zaznamenala Babišův výrok z televizní debaty o tom, že by neposlal sousední zemi na pomoc vojáky v případě napadení.

„Pavel pak využil příležitosti a řekl, že Češi půjdou pomoci Polákům. Oznámil také, že až se stane prezidentem, povede jeho druhá oficiální cesta do Polska (na první čeští prezidenti vždy míří na Slovensko). Toto oznámení je interpretováno jako přání dodat vztahům s Polskem další význam,“ připomněla Gazeta Wyborcza.

Ostatně polský prezident Andrzej Duda hned pozval Pavla do Varšavy na návštěvu. Týdeník Wprost zdůraznil, že česká kampaň byla v posledních dnech celkově „velmi brutální“ a objevily se v ní pohrůžky i dezinformace o Pavlově smrti.

Některá zahraniční média podotýkají, že Pavlův úspěch je koncem éry Zemana, kterého nelíčí v nijak pozitivním světle. „Vítěz voleb by měl nahradit Miloše Zemana, který byl přímočarým a rozdělujícím prezidentem. Zeman pěstoval úzké vztahy s Moskvou, ale když Rusko loni vtrhlo na Ukrajinu, 78letý muž se přidal k odporu celé EU vůči Rusku a podpoře Kyjeva,“ konstatovala německá stanice Deutsche Welle.

„Pro Babiše, který je bývalým premiérem, je to druhá velká porážka. Jeho centristické hnutí ANO skončilo po prohře ve volbách v roce 2021 v opozici. Babiše podpořil Zeman, s nímž sdílí euroskeptické názory a zvyk používat protimigrantskou rétoriku,“ upozornil server stanice Euronews.

Po Čaputové posílají Pavlovi blahopřání i další státníci a zahraniční politici, kupříkladu německý prezident Frank-Walter Steinmeier, rakouský Alexander Van der Bellen či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Vítám vaši věrnost našim evropským hodnotám. Vaše zkušenosti v oblastech bezpečnosti, obrany a mezinárodních vztahů budou důležité pro zachování a posilování evropské jednoty v podpoře Ukrajiny,“ uvedla předsedkyně komise.

Ani francouzský prezident Emmanuel Macron, kterého krátce před volbami Babiš navštívil, neopomněl vítězi gratulovat. „Srdečně Vám blahopřeji. Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!“ napsal na Twitteru.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery