Volby 2017: Kolik zaměstnancům platí politické strany | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Jak platí politické strany? Nejlépe Babišovo ANO, nejméně si vydělají zaměstnanci lidovců

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Pracovníci kanceláří, mluvčí a PR pracovníci, tajemníci, administrativa – to jsou některé posty, na které si politické strany najímají zaměstnance, kteří si mohou přijít i na čtyřicet tisíc hrubého. 

Kariéra se dá dělat i u politických stran, člověk přitom nemusí být nikam zvolen ani platit členský poplatek. U největších politických stran si navíc zaměstnanec přijde na slušné peníze, které dalece překračují průměrnou mzdu v České republice. Kromě několika výjimek, jako je KDU-ČSL nebo menší strany Piráti, Zelení nebo STAN,však strany odmítly sdělit o odměnách pro své zaměstnance bližší podrobnosti.

„Data vztahující se k zaměstnancům nebo dodavatelům našeho hnutí veřejně nesdělujeme," říká například hlavní manažer ANO Pavel Pustějovský.

Deník E15 tak vycházel při výpočtu mezd z výročních zpráv jednotlivých stran, kde ze zákona musí partaje uvést počet zaměstnanců a celkové mzdové náklady za uplynulý rok. Vypočtené průměrné hrubé mzdy je však třeba brát s rezervou, neboť se do nich nepromítají zkrácené úvazky. Rovněž tam nejsou zahrnuty povinné odvody, které za pracovníky odvádí zaměstnavatel. Z čísel vyplývá, že oproti době před čtyřmi lety sice klesaly počty zaměstnanců, jejich mzdy však výrazně stoupaly.

Slováci mají vyšší minimální mzdu než Češi. Chystají další zvýšení

Nejlépe platí hnutí ANO, které má 18 zaměstnanců a měsíční hrubá mzda se pohybuje kolem 44 648 korun, jde o skokový nárůst oproti roku 2012, kdy ANO ještě nebylo ve Sněmovně. ODS, TOP 09 a KSČM nabízí více než třicet tisíc korun hrubého.

Naopak nejméně platí lidovci. „KDU-ČSL má současné době 42 zaměstnanců, z toho je 6 zaměstnanců na zkrácený úvazek. Průměrná mzda zaměstnance KDU-ČSL nedosahuje výše průměrné mzdy v České republice a činí 24 981 korun,“ uvedla mluvčí lidovců Petra Hrušková. Méně platí i ČSSD, tam si zaměstnanci v průměru vydělají 26 142 korun.

Strany mnoho lidí nezaměstnávají, obvykle se jedná o jednotky až desítky lidí. Výjimkou jsou sociální demokraté a komunisté, kteří zaměstnávají více než sto lidí. ODS musela po volebním propadu v roce 2013 značně zeštíhlovat, ze 137 zaměstnanců v roce 2012 klesl počet na 42 pracovníků v loňském roce.

Průměrné hrubé mzdy a počty zaměstnanců politický stran v letech 2012 a 2016.Průměrné hrubé mzdy a počty zaměstnanců politický stran v letech 2012 a 2016.Autor: E15

Nejméně zaměstnanců mají Starostové a nezávislí. „STAN má jednoho zaměstnance, ředitelku hlavní kanceláře. Mzda je 60 tisíc korun hrubého,“ řekl mluvčí STAN Karel Kreml.

Předsedové, volení poslanci, zastupitelé či další politici a členové nejsou ve většině případů zaměstnanci stran. Strany obvykle zaměstnávají krajské tajemníky, administrativní a technické pracovníky a zaměstnance hlavních kanceláří.

Všechny články k blížícím se parlamentním volbám najdete zde >>>

„Na centrále máme čtyři zaměstnance na plný úvazek. Je to volební manažer, jeho asistent, mluvčí kampaně a koordinátorka dobrovolnické kampaně,“ řekla mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. Svému volebnímu manažerovi platí Piráti 36 tisíc korun a dostane i prémie v případě volebního úspěchu. Podobně to má Strana Zelených. „Mimo volební klání mají Zelení kolem 8 stálých zaměstnanců,“ říká hlavní manažer Zelených Robin Ujfaluši, podle kterého berou zaměstnanci průměrně 29 tisíc korun měsíčně.

Menší počet zaměstnanců vyvažují dobrovolníci, brigádníci a živnostníci. „OSVČ pro nás vykonávají pracovní činnosti převážně související s volebními kampaněmi a to na základě konkrétní smlouvy, případně objednávky. Počet těchto lidí se průměrně pohybuje mezi 5 – 10. Tento stav je velmi proměnlivý," řekla mluvčí lidovců Petra Hrušková.

Další zvýšení minimální mzdy poškodí ekonomiku, varují ekonomové
Politici si příští rok polepší, platy jim mohou vzrůst až o sedm procent
 Úřad pro dohled nad hospodařením politiků našel první pochybení, zahájil dvě řízení

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!