Komentář Dušana Šrámka: Podaří se Babišovi uhrát kauzu Čapí hnízdo? | E15.cz

Komentář Dušana Šrámka: Podaří se Babišovi uhrát kauzu Čapí hnízdo?

Dušan Šrámek

Na Babišově reakci ohledně žádosti policie o jeho vydán k trestnímu stíhání není nic překvapivého. Je to stále stejná taktika. Jediného opravdového bojovníka proti korupci a všem okolo, co kradnú, prostě honí mafiánská policie. Když stejná policie honila jeho politické protivníky, bylo samozřejmě všechno v pořádku. Tak dlouho omílal své fráze o tom, jak zkorumpovaná policie a státní zástupci kryjí zločiny jiných politiků, a že nejsou nezávislí, až nakonec jeden nezávislý policejní vyšetřovatel a státní zástupce vystavili účet i jemu.

Stejně pokrytecky působí, jestliže má dnes Babiš starost o jednu z firem, jejíž vlastníci byli odsouzeni. Právě šéf hnutí ANO je tím, kdo se neštítí zneužívat státní orgány včetně policie ke kriminalizaci svých ekonomických konkurentů. Příběh, na jehož prozatímním konci je pravděpodobné obvinění nejmocnějšího muže v zemi, je přitom zcela prostý.

V roce 2008 si neznámá malá firma Farma Čapí hnízdo požádala o padesátimilionovou
dotaci, kterou vzápětí obdržela. Jenže ve skutečnosti nešlo o firmu, která by začínala na zelené louce, ale o firmu, která se účelově odloupla z Agrofertu čistě kvůli získání dotace.

Čapí hnízdo: podívejte se, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací

Přitom dotační program byl určen pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. Farma jako součást obřího ziskového holdingu by neměla na dotaci nárok. Díky změně ale dosáhl projekt na evropskou dotaci.

Kruh se uzavřel, když po několika letech dodržování dotační podmínky farma zaparkovala zpátky v holdingu. Už jenom uvedení nepravdivých údajů v žádosti o poskytnutí dotace zakládá trestní odpovědnost, přičemž není nutné ani prokazovat úmysl. Policistům se ale v samotném závěru vyšetřování podařilo navíc zjistit, že z 50 milionů hned 40 skončilo v Agrofertu.

Po celou dobu Babiš mlžil o skutečných vlastnících, až loni v březnu na mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice musel přiznat, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a jeho dnešní švagr Martin Herodes. To je ostatně důvod, proč se policie zajímá i o ně – fungovali jako nastrčení bílí koně. Logické je i obvinění Jaroslava Faltýnka, který provedl rozhodující právní kroky při účelové změně vlastnictví jednotlivých společnostech holdingu.

Policie nepotřebuje souhlas žalobců na žádost o vydání Babiše, zdůrazňuje státní zastupitelství

Je pravda, že obvinění pravděpodobného vítěze voleb na začátku volební kampaně působí podivně. Na druhé straě bez znalosti konkrétních okolností je těžké říci, zda načasování bylo záměrné, či nikoli. Nějakou dobu byl spis na prověrce na Vrchním státním zastupitelství v Praze, čekalo se rovněž na zásadní posudek, který ozřejmil finanční toky mezi jednotlivými společnostmi holdingu.

Okolnosti kolem dosavadního vyšetřování ale nejsou tak podstatné a do voleb se o zákulisí vyšetřování těžko dozvíme něco zásadního. Podstatnější je, zda se Babišovi s jeho narativem o spiknutí zkorumpovaných policajtů podaří přesvědčit voliče, anebo půjde o bod zlomu, po němž už bude následovat jenom pád jedné politické hvězdy.

Autor je publicista a redaktor serveru Česká justice

Strany před podzimními volbami myslí na armádu. Zvýšit její rozpočet chce většina z nich

Zeman jmenuje premiérem vítěze voleb. I přes žádost o Babišovo trestní stíhání

ANO má 20 procent jistých. Zbytek voličů může posun v kauze Čapí hnízdo ovlivnit, říká sociolog

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!