Většina stran se chystá Babiše a Faltýnka vydat policii. Poslanci ANO si mají počkat na debatu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Většina stran se chystá Babiše a Faltýnka vydat policii. Poslanci ANO si mají počkat na debatu

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Poslanci hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou s největší pravděpodobností ve středu vydáni k policejnímu stíhání. Před zahájením poslední řádné schůze Poslanecké sněmovny, která začala v úterý, to řekli představitelé ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, ODS a KSČM.

 

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek, které policie podezřívá z dotačního podvodu v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, chystají kolegům ve Sněmovně přednést obsáhlé projevy, kde chtějí vysvětlit údajné nedostatky v policejní žádosti o jejich vydání. Poslanci hnutí ANO nedostali podle Faltýnka závazné stanovisko, jak hlasovat.

“Nepřijali jsme žádný závěr, jak se kolegové postaví k hlasování. Dohodli jsme se na tom, že bude zítra probíhat dlouhá a odborná diskuze, z naší strany budeme minimálně hovořit já a pan předseda Babiš. Chceme říct naše argumenty, které policie zamlčela ve své žádosti. Na základě této debaty se naši poslanci rozhodnou, jak se postaví k závěrečnému hlasování,” řekl Faltýnek.

Hlasování o Babišovi s Faltýnkem se blíží. Poslanci ANO nemají pokyn jak hlasovat

Ostatní strany se nicméně chystají oba poslance vydat a doufají v krátkou diskuzi. “Zdržel bych se politizace celé věci a přál bych si, aby ta debata byla co nejkratší, abychom předvedli lidem, že s politiky se zachází stejně jako s ostatními lidmi,” řekl volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Poslanci ČSSD rovněž nedostali pokyn k hlasování, podle Zaorálka jich však bude většina hlasovat pro vydání.

Další vládní koaliční partner KDU-ČSL bude hlasovat pro vydání obou poslanců. Předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola řekl, že klub bude postupovat v souladu s rozhodnutím mandátového a imunitního výboru, který minulý týden doporučil Sněmovně Babiše a Faltýnka vydat. “Předpokládáme, že by to nemuselo být dlouhé, je to spíš technická záležitost. Sněmovna není soud,” řekl Mihola.

Vydat poslance z hnutí ANO se chystá také opozice. “Poslanci TOP 09 podpoří policejní žádost a to zejména ze dvou základních důvodů. V době spáchání skutku totiž oba nebyli v parlamentu. Jejich případným vydáním navíc není nikterak ohroženo fungování Parlamentu nebo Poslanecké sněmovny,” řekl poslanec pravicové strany Martin Plíšek. Šéf poslanců TOP 09 Michal Kučera dodal, že v západoevropských zemích by k hlasování ani nedošlo, poslanci by složili mandáty sami.

Všichni proti Babišovu hnutí? Zaorálek a Jurečka další spolupráci s ANO nevylučují

ODS svým poslancům nepřikázala, jak mají hlasovat. „Mohu ale po dnešním jednání klubu říci, že poslanci ODS budou hlasovat pro vydání. Ne proto, že by šlo o závazné stanovisku klubu, ale proto, že není důvod je nevydat,” řekl předseda strany Petr Fiala.

Podobně to vnímají i komunisté. “Nejsme přesvědčeni o tom, že jsou důvody, aby Poslanecká sněmovna hlasovala jinak, než pro vydání obou poslanců,” řekl předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého Sněmovna nemůže rozhodovat o vině nebo nevině. Jako ostatní partaje i Filip doufá v krátkou debatu. “Nemělo by to zastínit ostatní věci, které je třeba projednat,” dodal.

Minimální mzdu chce ČSSD zvyšovat i v příští vládě, říká Marksová

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!