Aktualizováno
Harrisová si vybrala kandidáta na viceprezidenta. Kdo je guvernér Minnesoty Tim Walz?

Guvernér Minnesoty Tim Walz

Guvernér Minnesoty Tim Walz Zdroj: ČTK / AP / Carolyn Kaster

Šimon Kačírek , bru , ČTK

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová si jako svého viceprezidentského kandidáta do listopadové prezidentské volby vybrala guvernéra Minnesoty Tima Walze, uvedla televize CNN a další americká média. Kampaň Harrisové zatím výběr oficiálně nepotvrdila.

Walz, šedesátiletý veterán americké národní gardy a bývalý učitel, byl v roce 2006 zvolen do Sněmovny reprezentantů USA v obvodu, který je nakloněn republikánům, a ve funkci působil 12 let, než byl v roce 2018 zvolen guvernérem státu Minnesota. Post již dokázal jednou obhájit.

Jako guvernér prosazoval program zahrnující bezplatné školní stravování, boj proti změně klimatu či snížení daní pro střední třídu a rozšíření placené dovolené. Je zastáncem rekreačního užívání marihuany, za jejíž zlegalizování se jako guvernér zasazoval. Jeho iniciativu se mu podařilo prosadit a od loňského srpna je ve státě Minnesota marihuana legální pro rekreační použití. Dlouhodobě podporuje LGBT komunitu. Již v roce 1999 se stal poradcem „Gay-straight“ klubu na střední škole, kde byl učitelem geografie. V boji za práva komunity pokračoval k jako člen Sněmovny reprezentantů a nyní jako guvernér Minnesoty.

Obrat u práva na držení zbraně

Za svého působení v Kongresu byl zastáncem práva na držení zbraní. Po střelbě na střední škole v roce 2018 v Parklandu, při níž střelec zavraždil 17 lidí, však svůj názor změnil a začal podporovat větší zbraňovou regulaci. V loňském roce přijala Minnesota tzv. red flag zákon, který umožňuje soudu dočasně zabavit zbraň osobě, u níž panuje podezření, že by mohla představovat nebezpečí.

Walz se rovněž dlouhodobě zasazuje o reprodukční práva žen. Osobně se ho dotýká snaha některých republikánů zakázat umělé oplodnění. S ženou se roky pokoušení o dítě, pomohlo jim právě až umělě oplodnění.

Ve Sněmovně reprezentantů Walz působil v zemědělském výboru, ve výboru pro záležitosti veteránů a ve výboru pro ozbrojené služby. V Kongresu patřil k těm politikům, kteří hlasovali pro návrhy zákonů předložené jak demokraty, tak republikány. Mimo jiné se postavil proti plánu prezidenta George W. Bushe na zvýšení počtu amerických vojáků v Iráku, hlasoval ale pro pokračování financování vojenských operací v Iráku i v Afghánistánu. 

VIDEO: Kdo je Kamala Harrisová?

Video placeholder
Víte, že...Kamala Harrisová • Pavlína Horáková/Jan Jedlička/Blesk

Původně Walz obhajoval kandidaturu prezidenta Joea Bidena, a to i po jeho nepovedené televizní debatě s Donaldem Trumpem, po níž se začaly více ozývat hlasy, aby prezident druhou kandidaturu vzdal. Harrisovou začal Walz podporovat až poté, co Biden kandidaturu složil.

Harrisová si podle amerického tisku Walze vybrala zřejmě s cílem oslovit širší okruh bělošských voličů z venkova, kteří v minulých letech dali svůj hlas republikánovi Donaldu Trumpovi, se kterým se viceprezidentka zřejmě utká v prezidentských volbách 5. listopadu.

Walz byl také tím, kdo jako první začal Trumpa a jeho kandidáta na viceprezidenta, senátora J.D. Vance jako „podivné chlápky“. Tuto rétoriku později převzala i kampaň Harrisové.

Walz se narodil a vyrost ve státě Nebraska, část děttsví prožil na malé vesnici. V roce 1994 se oženil s učitelkou Gwen Whippleovou a odstěhovali se do Minnesoty, domovského státu manželky. Ve městě Mankato pracoval jako učitel a fotbalový trenér. 

Příslušníkem Národní gardy byl 24 let. Sloužil mimo jiné v Arkansasu, Minnesotě i za polárním kruhem. Byl nasazen i v zámoří, do boje se však nikdy nezapojil. Působil i v Evropě, kde bylo jeho úkolem podpořit operaci Trvalá svoboda v Afghánistánu.