Debata na TV Nova: Babiš a Pavel v posledním televizním duelu | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Debata na Nově: Toho nechutného v kampani už bylo dost, vyzvali Pavel a Babiš k ukončení útoků

2.kolo Petr Pavel a Andrej Babiš, Kandidáti na prezidenta
2.kolo Petr Pavel a Andrej Babiš, Kandidáti na prezidenta
• 
ZDROJ: E15 Jan Juhaniak

čer, ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kandidáti na prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš se na úvod svého závěrečného duelu na TV Nova shodli a vyzvali k ukončení vzájemných útoků a ke klidnější debatě. Reagovali tak na falešnou zprávu ze čtvrtečního rána o Pavlově údajné smrti. Celá debata patřila mezi ty nejméně konfrontační, na závěr vystoupily i obě manželky kandidátů. Série prezidentských debat na televizních obrazovkách tímto vystoupením končí.

Pavel ještě před debatou oznámil, že bude mít na začátku prohlášení. „„Já jsem se dnes ráno dozvěděl že nežiju. Krátce na to jsem se dozvěděl, že jsem se probral z klinické smrti. Když člověk prožije takhle dopoledne, tak si leccos uvědomí,“ řekl generál ve výslužbě. K falešné tiskové zprávě se později podle Pavla přidaly hackerské útoky na jeho webové stránky, hackeři patrně pocházeli z Ruska. Falešnou zprávu nyní prověřuje policie. „Toho nechutného v této kampani už bylo hodně a já myslím, že už to stačilo,“ vyzval Pavel k ukončení útoků a ke slušné debatě.

Babiš rovněž útoky odsoudil. „Je důležité, aby po vyhlášení výsledků, ať vyhraje kdokoli, pan Pavel je teď favorit, takové útoky nepokračovaly,“ řekl expremiér, který odmítl, že by zpráva o smrti Pavla pocházela z jeho týmu. „Dotyčný musel být strašně hloupý, vždyť věděl, že pan Pavel bude dnes večer na Nově,“ dodal Babiš.

Ve stejném duchu se vyjádřily obě manželky kandidátů, které si televize pozvala na závěr debaty. „Budu na toto období vzpomínat jako na abnormální. Jednak jsme zažili spoustu spontánních a neskutečně pozitivních reakcí od lidí, kteří nás podporovali. Jednak to ale byla také doba plná osobních vyhraněných útoků,“ řekla Eva Pavlová, se kterou souhlasila Monika Babišová. „Zaskočilo mě, že lidi mezi sebou nedokáží komunikovat a někteří lidé se musí bát dát najevo svůj názor, aby nepřišli o práci nebo nebyli lynčováni,“ dodala Babišová. Obě dvě se prý těší, až budou volby za nimi. „Já se nemůžu dočkat soboty večer. Budu slavit, ať to dopadne jakkoli,“ řekla Babišová.

Kandidáti probrali v debatě řadu témat. Oba kandidáti se například shodli, že by končící prezident Miloš Zeman neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, kterému končí mandát až půl roku po Zemanovi. Současný prezident avizoval, že by nástupce Pavla Rychetského chtěl jmenovat sám, byť tuto možnost ústavní právníci rozporují. „Bylo by nestandardní, aby pan prezident vzal tuto kompetenci příštímu prezidentovi,“ řekl Babiš.

Jmenování trestně stíhaného člověka ministrem kandidáti nevylučují. „Nejmenoval bych nikoho, kdo je trestně stíhán za činy v rámci politické činnosti. V jiných případech, pokud by byl stíhán účelově jako já, tak bych se s případem chtěl nejdříve seznámit,“ řekl Babiš. Pro Pavla by to byla překážka, ale ne nepřekonatelná. „Já bych postupoval v souladu se zákonem. Zákon neříká, že někdo, kdo je trestně stíhán, nemůže být ministrem. Bylo by dobré ale s panem premiérem probrat rizika. Pokud by na tom trval, nemá smysl mu stát v cestě,“ řekl Pavel. Premiérem by oba jmenovali toho, kdo by dokázal získat ve sněmovně důvěru.

Babiš řekl, že by si ve funkci chtěl vynutit u ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odvolání náčelníka generálního štábu Karla Řehky, který v médiích řekl, že v případě války NATO s Ruskem by Česko muselo výběrově mobilizovat. Podle Babiše Řehka zbytečně straší válkou, načež Pavel odpověděl, že vojáci válku nechtějí, ale musejí se připravovat na nejhorší. „Ať se vojáci připravují, ale ať nestraší naše lidi, nechť přestanou strasovat naše ženy, matky, děti válkou,“ řekl Babiš, který by klidně do pozice nového náčelníka podle svých slov jmenoval Pavla. Ten opáčil, že se lidem nemá lhát.

Debata na Nově přinesla nové téma a to důchody. „To, co potřebujeme, je důkladná důchodová reforma. Ta se měla uskutečnit už před deseti lety, ale za celou dobu neměly vlády odvahu to udělat,“ řekl Pavel. „Tato vláda nemá ráda důchodce,“ řekl Babiš, podle kterého je třeba přidávat všem důchodcům stejně. Danuše Nerudová si v čele důchodové komise podle Babiše údajně jen dělala prezidentskou kampaň. V sociálních tématech se kandidáti většinou shodli, ať už je to zachování délky rodičovské, nezavádění karenční doby a nesnižování výše sociálních podpor.

Kandidáti hovořili i o daních, například o diskutované možnosti revize daně z přidané hodnoty. „Určitě by stálo za to tu soustavu zjednodušit. Máme tři sazby, je to matoucí, jsou tam úniky. Stálo by za to zúžit do dvou sazeb, což by do státního rozpočtu mohlo přinést desítky miliard korun,“ řekl Pavel. „Já vám to přeložím, Pavel by zvýšil daně,“ odpověděl Babiš. „Máme nejvyšší DPH na potraviny, patnáct procent. Proč to premiér neudělá jako v Polsku a nesníží DPH na nulu,“ řekl Babiš.

Kandidáti mluvili i o dalších tématech. Pavel by například byl v určitých případech pro eutanazii. „Já jsem proti, já věřím na zázraky,“ řekl Babiš. Co se týká užívání marihuany, Babiš by ji ponechal pro léčebné účely, ale nelegalizoval by ji. „Já jsem pro legalizaci, zkušenosti z ostatních zemí ukazují, že kontrolované prostředí je lepší, než masivní zneužívání mladou generací,“ řekl Pavel.

Došlo i na válku na Ukrajině, kde Babiš zopakoval svoji ambici uspořádat mírový summit a odvolával se na známost s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Podle Pavla je taková cesta nereálná, ukončení války se podle něj dosahuje za pomoci oranizací, jako je NATO. „Pavel by to dělal přes úředníky, já přes prezidenty,“ řekl Babiš.

Soupeři se neshodli na tom, kdo je původcem vysoké inflace. Podle Pavla ji zapříčinil právě Babiš svou politikou v době, kdy byl premiérem. „Jednou z příčin vysoké inflace je zadlužení země. A také, že lidé začali masivně po covidu utrácet peníze, které jim vláda plošně dávala,“ řekl Pavel. „Vy jen opakujete, co vláda vykládá za nesmysly,“ reagoval Babiš.

Televize Nova dala prostor novinářům a komentátorům z jiných médií, aby položili dotazy. Kandidátů se tak ptali Martin Veselovský, Bohumil Pečínka nebo Jindřich Šídlo. Poslední z nich se zeptal například na dodávky zbraní na Ukrajinu. Pavel zopakoval, že je potřeba v dodávkách pokračovat, podle Babiše je nutné usilovat o mír.

Prezidentské volby na E15.cz:

Termín a čas 2. kola | Jak volit | Volební lístky | Kde volit | Andrej Babiš | Petr Pavel | Srovnání kandidátů | Výsledky voleb | Debaty - TV program | Inaugurace 2023 | ONLINE zprávy | Mapa voleb 2023 | Prezidet Pavel

Autor: čer, ly

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery