Barokní Invalidovnu čeká rekonstrukce a dostavba křídel | E15.cz

Barokní Invalidovnu čeká rekonstrukce a dostavba moderních křídel

ČTK, pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Monumentální barokní komplex Invalidovny v Praze 8 projde rekonstrukcí. Dočká se i dostavby dvou několikapatrových křídel, která by mohla sloužit například jako koncertní sál. Kompletní obnova za zhruba 1,95 miliardy korun by měla být dokončena v roce 2027. 

„Vnější tvar dostaveb je výsledkem regulace základního objemu s ohledem na archeologické nálezy, požadavky památkové péče a limity statiky a akustiky. Dostavby mají fasádu z profilovaného skla, která při podvečerním osvětlení dodává místu důstojnou a slavnostní atmosféru,“ uvedl Petr Hájek, autor architektonického návrhu.

Obnovený areál bude sloužit jako sídlo Národního památkového ústavu a pro Pražský filharmonický sbor, část bude zpřístupněna veřejnosti formou prohlídkové trasy. Vzniknou tam i výstavní a konferenční prostory a místa pro vzdělávání a komunitní aktivity. 

Současný odhad nákladů je 1,95 miliardy korun. Je to největší investiční akce NPÚ a zároveň největší investiční akce rezortu kultury financovaná ze státního rozpočtu. Kompletní obnova by měla být dokončena nejdříve v roce 2027.

„Invalidovnu otevřeme k užívání široké veřejnosti, rehabilitujeme unikátní barokní památku a současně zajistíme důstojné prostředí vynikajícímu pěveckému tělesu. Formu moderní přístavby jsme zvolili jako deklaraci doby, ve které vznikla, a současně tím chceme ukázat, že památková péče může a chce pracovat s moderní architekturou,“ uvedla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Řešení postavené na principu kontrastu autentické památky a nové architektury nelze podle ní aplikovat obecně, je vždy nutné pracovat s individualitou konkrétního místa. „Karlín je městskou památkovou zónou, ale také moderní progresivní městskou částí, v níž bude nová Invalidovna symbolizovat prolnutí starého a nového, bude dále rozvíjet dynamiku této lokality a podporovat zdejší komunitní život,“ dodala ředitelka.

Autor: ČTK, pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video