Bude německá policie zasahovat v českém Chebu? Policisté z obou zemí mohou za hranice | E15.cz

Bude německá policie zasahovat v českém Chebu? Policisté z obou zemí mohou za hranice

ČTK

Němečtí i čeští policisté mohou od soboty zasahovat až deset kilometrů za společnou hranicí. Umožňuje to smlouva o policejní spolupráci, která dnešní půlnocí nabývá účinnosti. Politici obou zemí si od ní slibují snazší boj proti drogové kriminalitě nebo krádežím aut. Usnadnit by měla i spolupráci v otázce migrace.

"Díky nové smlouvě dostane již tak dobře fungující policejní spolupráce mezi Českem a Německem nový a lepší základ. To přispěje k ještě účinnějšímu boji proti přeshraniční kriminalitě, zejména v regionech bezprostředně u hranic," je přesvědčen německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. "Přeshraniční spolupráce je nutným krokem pro to, aby bylo možné postavit se krádežím, obchodu s drogami a celním deliktům," uvedl také v prohlášení.

Podobně to vidí český ministr vnitra Milan Chovanec, který tento týden se svým německým kolegou o smlouvě jednal. "Česko-německá smlouva by měla pomáhat prioritně ve třech oblastech kriminality. Jednou oblastí je drogová kriminalita, druhou migrace a třetí krádeže a převoz aut," řekl Chovanec.

Německá policie hledá až patnáct tisíc nových členů, doplnit stavy potrvá až čtyři roky

Hlavním prostředkem, který by k lepšímu potírání kriminality měl vést, je možnost zásahů na druhé straně hranice. Česko-německá smlouva umožňuje rychlý operativní zákrok na území sousedního státu bez předchozího souhlasu druhé strany v případě naléhavé potřeby, například bezprostředního ohrožení života.

Takový zásah bude možný v pásmu do deseti kilometrů od společné hranice. Němečtí policisté tak budou moci pachatele pronásledovat třeba až do Chebu, Aše, Františkových Lázní nebo k okraji Děčína. Čeští policisté se zase při zásahu mohou dostat třeba do Cvikova, Bad Schandau nebo na okraj Hofu.

Policisté, kteří mají povinnost být snadno rozpoznatelní, musí v případě zásahu za společnou hranicí bez zbytečného odkladu informovat druhou stranu. Na jejím území mohou působit jen tak dlouho, dokud druhý stát zásah nepřevezme.

Česká policie loni zadržela kvůli nelegálnímu pobytu přes 8500 cizinců

Smlouva počítá také se společnými hlídkami a upravuje výměnu informací, spolupráci při ochraně svědků nebo možnost průjezdu přes území druhého státu při cestě k zásahu na vlastním území a také zjednodušuje schvalování pronásledování podezřelých výhradně technickými prostředky. Nově smlouva zahrnuje i spolupráci v oblasti přestupků; předchozí dohody se vztahovaly pouze na trestné činy a ochranu hranic.

Česko-německá smlouva o policejní spolupráci byla podepsána 28. dubna 2015 v Praze a navazuje na předchozí dohody z 2. února 2000 a 20. dubna 1959.

Česko by do budoucna chtělo podobnou smlouvu uzavřít také s Polskem. "My teď připravujeme novelizaci česko-polské smlouvy, která je z roku 2002, takže bychom chtěli, aby v tom trojmezí, tedy Polska, Česka a Německa, byly možnosti všech policejních sborů shodné," řekl ČTK Chovanec. Německo už podle něj podobnou smlouvu s Polskem má.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!