Cena za bezpečnost: migrační krize už stála Česko stamiliony | E15.cz

Cena za bezpečnost: migrační krize už stála Česko stamiliony

Pavel Otto

Sobotkova vláda zvyšuje v souvislosti s migrací a terorismem rozpočty vnitra, obrany a tajných služeb. Posílit o tisíce lidí má policie i vojsko, nakupuje se nová technika.

I když téma migrace už nerezonuje ve společnosti tak silně jako loni, pro část politiků je stále přitažlivé. Jde především o prezidenta Miloše Zemana, šéfa ANO Andreje Babiše a opoziční ODS. Sbírat body se daří i ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), jehož rezort odpovídá za vnitřní bezpečnost země.

Sobotkova vláda zvyšuje výdaje na policii, armádu a tajné služby. Dohromady si jen letos polepšily o více než o deset miliard korun. Chovanec na příští rok ještě žádal 1,1 miliardy na migraci a posílení počtu strážců pořádku, nakonec dostal 420 milionů. Například odbor azylové a migrační politiky měl před rokem k dispozici 100 milionů, letos už 190 milionů.

Vnitro bobtná: počet úředníků řešících migraci se blíží počtu azylantů

„Prostředky slouží mimo jiné na prevenci velkých migračních pohybů, na program humanitárních evakuací zdravotně postižených lidí, pro podporu uprchlických populací ve třetích zemích a na státní integrační program pro azylanty,“ vypočítává Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Postupný nárůst rozpočtu rezortu má do konce dekády umožnit zvýšení počtu policistů o deset procent, konkrétně o čtyři tisíce mužů a žen. V souvislosti s migrací se prioritně rozšíří řady cizinecké policie, která chce přijmout 740 nových členů.

Personálně posílí kontroly ve vnitrozemí a pečlivěji budou prověřováni žadatelé o azyl. Další zaměstnance přijme Správa uprchlických zařízení. Minulý rok byla zprovozněna dvě nová zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách a v Drahonicích, do prosince bude dokončeno další v Balkové. Od roku 2015 také probíhá postupná rekonstrukce objektů v Bělé-Jezové, které nyní slouží k ubytování rodin a žen. Správa podle mluvčího Kirila Christova investovala přes 20 milionů.

MigraceMigraceAutor: E15

Stamiliony už Česko poslalo a ještě pošle do zahraničí. Jde o pomoc uprchlíkům v regionech jejich původu a podporu azylové a migrační infrastruktury v blízkovýchodních a afrických zemích. Loni rezort vnitra poskytl 100 milionů, letos 150 milionů. Se stejnou částkou počítá i napřesrok. Desítky milionů z veřejných peněz inkasovaly neziskové organizace.

Například snaha o integraci iráckých křesťanů však částečně ztroskotala. Nadační fond Generace 21 chtěl původně přivézt 153 Iráčanů. Nakonec jich přijelo 89, ale většina z nich si přesídlení rozmyslela a na vlastní náklady se vrátili do vlasti. V péči fondu je tak nyní 35 lidí.

Důraz klade vláda i na zabezpečení Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni. Na různá technická zařízení vyčlenila téměř 190 milionů. Nové vybavení za 70 milionů žádají i celníci. I oni pomáhají při zajištění vnitřní bezpečnosti v souvislosti s migrací a terorismem.

Policisté pomáhají i na Balkáně 

S bezpečnostními opatřeními proti migraci souvisí i vysílání českých policistů, kteří pomáhají chránit hranice Schengenu. Od konce minulého října, kdy odcestoval první padesátičlenný kontingent do Maďarska, se jich za rok vystřídalo v 13 misích přes 400. Čtyřikrát byli nasazeni ve Slovinsku a pětkrát v Makedonii, nedávno opět v Maďarsku. Nyní působí v Bulharsku a Řecku v rámci evropské agentury Frontex.

Před týdnem odjela další skupina do Srbska a Makedonie. Vyslání každého kontingentu stojí ministerstvo vnitra stovky tisíc až jednotky milionů korun. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého pomohou nově získané zkušenosti zvládat možné krizové situace.

„Evropa má v současné době zhoršené bezpečnostní klima způsobené nelegální migrací a teroristickými útoky, které probíhaly v některých státech Evropské unie. I česká policie se potřebuje na tyto nové hrozby připravovat,“ řekl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!