Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla o 2,4 procenta. Firmy přesto omezily investice

ČSÚ

ČSÚ Zdroj: profimedia.cz

Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,4 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,6 procenta. Své údaje z konce listopadu potvrdil Český statistický úřad. Podle sezonně očištěných údajů mezičtvrtletně vzrostl příjem a spotřeba domácností a mírně poklesla míra úspor. Firemní investice se snížily.

Meziroční i mezičtvrtletní tempo růstu ekonomiky zůstalo stejné jako ve druhém čtvrtletí. Před rokem ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil meziročně o 5,2 procenta, mezičtvrtletní růst byl stejně jako loni na 0,6 procenta.

„V porovnání s Polskem, Maďarskem a Slovenskem byl český hospodářský růst skromnější. Nicméně podíváme-li se na nepříznivou situaci, která vládla ve třetím čtvrtletí v Německu, hodnotíme výkon domácí ekonomiky jako relativně slušný,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Za celý loňský rok očekává růst HDP o 2,8 procenta. „V letošním roce by domácí ekonomika měla mírně zpomalit na 2,7 procenta,“ dodal.

Příčinou očekávaného loňského zpomalení růstu české ekonomiky z 4,5 procenta v roce 2017 je podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče vysoká srovnávací základna, skutečnost, že česká ekonomika operuje nad svými možnostmi, a slabší hospodářský růst v eurozóně.

U nefinančních podniků podle ČSÚ pokračoval růst mzdových nákladů. Stouply meziročně o 8,5 procenta. Míra zisku firem byla ve třetím čtvrtletí 46,8 procenta, o desetinu procentního bodu nižší než v předchozím čtvrtletí a o 2,9 bodu nižší než před rokem. Míra investic proti předchozímu čtvrtletí klesla o 0,3 procentního bodu na 29 procent. Meziročně vzrostla o procentní bod.

Úhrn příjmů domácností na obyvatele vzrostl ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům o 1,4 procenta, meziročně o 2,8 procenta. „Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření byl 26 442 korun,“ uvedl ČSÚ. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání stoupl mezičtvrtletně o procento a meziročně o 6,1 procenta na 32 439 korun.

Spotřeba na obyvatele se zvýšila mezičtvrtletně o 1,6 procenta, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 2,2 procenta. „Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, mezičtvrtletně klesla o 0,2 procentního bodu na 10,1 procenta,“ napsali statistici.