Česká práce je pro zaměstnavatele jednou z nejdražších v regionu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ČTK

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Peníze
Peníze
8
Fotogalerie

Náklady českých zaměstnavatelů na práci jejich zaměstnanců patří mezi nejvyšší ve střední a východní Evropě. Tuzemští pracovníci na druhou stranu neodvedou ze své mzdy státu tak velkou část na daních a pojištěních. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti TPA Group.

Čeští zaměstnavatelé odvedou za zaměstnance nejvíce peněz hned po Slovácích. S průměrnou mzdou 1000 eur, neboli 26 tisíc korun, zaplatí čeští zaměstnanci na daních a sociálním a zdravotním pojištění dohromady 23 procent.

Řadí se tak do spodní poloviny žebříčku, který vede Maďarsko s 34 procenty. Následují Slovinci (30 procent), Rumuni (30 procent) a Srbové (29 procent). Nejméně pak odvedou ze svých příjmů Rakušané (15 procent).

Celkové náklady zaměstnavatele na zaměstnance, tedy hrubá mzda a odvody pojistného hrazeného zaměstnavatelem, naopak patří v Česku mezi nejvyšší, kde činí 134 procent. Nejvyšší zatížení je na Slovensku (135 procent), za ním je Česko, na třetím místě je Rakousko (131 procent). Nejnižší zatížení je v Albánii (112 procent).

„Ve srovnání s ostatními státy mají zaměstnanci v Česku spíše nižší odvody na pojistné, což se ale projevuje potřebou vyššího zatížení zaměstnavatelů těmito odvody. To vede k neatraktivně vysoké ceně práce pro zaměstnavatele," uvádí Jan Soška z poradenské společnosti. 

„Nutná snaha o udržení konkurenceschopnosti mimo jiné také udržením srovnatelné nákladovosti práce s ostatními zeměmi v regionu tak nepřispívá k růstu hrubých mezd, které mohou čeští zaměstnavatelé svým zaměstnancům poskytnout,“ dodává Soška.