Chystám zvýšení podpory nezaměstnaných, potvrdila Maláčová | E15.cz

Chystám zvýšení podpory nezaměstnaných, potvrdila Maláčová

Pavel Otto, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud by kvůli krizi způsobené koronavirem výrazně vzrostl počet lidí bez práce, je šéfka rezortu praáce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) připravena zvýšit podporu v nezaměstnanosti. Řekla to už v pondělí deníku E15, nyní záměr potvrdila v diskusním pořadu Partie.

Na výši podpor poukazovaly v posledních týdnech odbory. Podle nich jsou částky nízké. „Když si uvědomíme, za kolik peněz má přežít český nezaměstnaný, je to opravdu velmi vážné. Například v Dánsku se podpora po určitou dobu rovná dosavadní mzdě,“ uvedl předseda Českomoravské komfederace odborových svazů Josef Středula. 

Ministryně a místopředsedkyně sociální demokracie Maláčová s ním souhlasí. "Vidím prostor pro navýšení podpory v nezaměstnanosti, pokud nezaměstnanost stoupne skokově," řekla Maláčová v televizi.

„Navýšení podpory máme připravené a až bude potřeba, rozjedeme to. Nejhorší je, že stále nevíme, co přesně nastane,“ řekla ujž před několika dny E15. „Všechny návrhy nám oponují ekonomové z Ústředního krizového štábu,“ dodala.

Podpora v nezaměstnanosti se lidem do 50 let vyplácí za určitých podmínek pět měsíců, lidem od 50 do 55 let osm měsíců a lidem nad 55 let 11 měsíců. Částka se u zaměstnanců stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku za poslední dva roky, u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) z vyměřovacího základu.

První dva měsíce se vyplácí 65 procent, další dva měsíce 50 procent a ve zbytku času 45 procent. Pokud člověk odejde z práce bez vážného důvodu sám, nebo "na dohodu", dostává 45 procent. Odbory nastavení dlouhodobě kritizují. Na výši částek začaly poukazovat znovu před pár týdny kvůli koronavirové krizi.

V únoru a v březnu dosahovala nezaměstnanost v Česku tří procent. Ministerstvo práce podle dosavadního vývoje očekává, že by se za duben mohla zvednout na 3,4 procenta. Ministryně řekla, že by mohlo přibýt kolem 41 tisíc nových uchazečů o místa. V březnu jich bylo 35,7 tisíce. Před měsíce úřady evidovaly celkem 225,7 tisíce zájemců o práci.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek nevidí vývoj optimisticky. Míní, že na konci roku se bude nezaměstnanost pohybovat mezi osmi a deseti procenty. Podle ekonomů se dá očekávat výrazné zhoršení kvůli dopadům koronavirové nákazy.

Ministerstvo práce v podkladech ke kurzarbeitovému programu Antivirus uvedlo, že očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Pohybovala by se tedy kolem osmi procent.

Ekonomické dopady budou podle resortu záviset na tom, kolik lidí skutečně bude bez práce a na jak dlouho. Při půlročním navýšení nezaměstnanosti o pět procentních bodů by státní rozpočet na daních, odvodech a vyplacených podporách přišel o 44 miliard korun, spočítalo ministerstvo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video