Exekuce státního majetku v kauze Diag Human zastavena. Zatím

Spor mezi českým státem a Diag Human se točí kolem státní zakázky na obchod s krevní plasmou

Spor mezi českým státem a Diag Human se točí kolem státní zakázky na obchod s krevní plasmou Zdroj: profimedia.cz

Společnost Diag Human podala na Česko arbitrážní žaloby kvůli nerealizovanému obchodu s krevní plazmou
Společnost Diag Human podala na Česko arbitrážní žaloby kvůli nerealizovanému obchodu s krevní plazmou.
Jozef Šťáva, majitel Diag Human
Do sporu o miliardy v kauze Diag Human začal s majitelem firmy spolupracovat i miliardáč a majitel RSJ Karel Janeček
5 Fotogalerie
Ondřej Souček

Čechošvýcarský podnikatel Josef Šťáva zastavil kroky proti státu ve vleklé kauze Diag Human, a to údajně kvůli pandemii koronaviru. Už v březnu přitom mohl obstavit majetek ve výši zhruba 16 miliard korun.

Diag Human od prosince disponuje třemi rozhodnutími, která mu v lucemburských bankách umožňují obstavit majetek ČR. Další porážku stát zaznamenal poté, co lucemburský soud potvrdil, že Diag Human může začít exekuční právo díky unijnímu nařízení uplatňovat kdekoliv na území celé EU kromě Dánska.

Byť toto rozhodnutí vláda a její právní experti rozporují a nehodlají ho uznat, Diag Human se rozhodla, že své právo začne uplatňovat. Zatím tak činí v Rakousku a Německu, kde to již tamní exekuční soudy umožnily.

Jednu z prvních příležitostí obstavit majetek měla Diag Human nyní v březnu, kdy česká vláda musela splatit celou nominální hodnotu jednoho z dluhopisů. Ta dosahovala tří miliard eur, v přepočtu zhruba 82 miliard korun. Pokud by se Šťávovi podařilo část dluhopisu obstavit, stát by musel věřitelům rozdíl doplatit. 

„Karel Janeček (miliardář a spolumajitel firmy RSJ, pozn. aut.), který je se mnou ohledně kauzy v kontaktu, mě ale od tohoto kroku odradil. Momentálně jsou kvůli šíření koronaviru peníze potřeba jinde, což si plně uvědomuji,“ vysvětluje Štáva důvod, proč se rozhodl pravomocných rozhodnutích zatím nevyužít.

 „Kvůli exekuci by se státu mohl zhoršit i rating, což by vedlo k dalším miliardovým nákladům,“ sdělil Janeček deníku E15 motivaci, proč se ve věci angažuje.

Část splátky zmíněného dluhopisu ve výši v přepočtu 16 miliard korun si Diag Human nárokoval právě na základě zahájení exekučního řízení v Německu. Finanční vypořádání dluhopisu totiž proběhne právě tam, a to přes německé banky, které dluhopis českému státu pomáhaly vydat, jak vyplývá z dokumentu, který má deník E15 k dispozici.

To je ale jen jedna exekuce. Další jsou podle Šťávy na spadnutí v horizontu dvou měsíců a i zde může stát přijít o miliardy.

Ministerstvo financí jeho kroky odmítlo komentovat s tím, že tento konkrétní spor řeší ministerstvo zdravotnictví. To své stanovisko dlouhodobě nemění. „Pokud se společnost Diag Human pokusí nějaký majetek obstavit, bude se proti tomu Česko bránit veškerými právními prostředky,“ sdělila mluvčí rezortu Gabriela Štepanyová.

Získat majetek českého státu prostřednictvím exekuce se Šťáva pokusil už v květnu 2011, kdy Okresní soud ve Vídni nechal na návrh Diag Human exekučně zabavit tři cenná česká umělecká díla, obrazy Tanečnice od Vincence Beneše, Dvě ženy od Emila Filly a bronzovou plastiku Objímající se od Otto Gutfreunda.

Rakouský soud ale nakonec s poukazem na to, že spor mezi Diag Human a Českou republikou není u konce, exekuci zrušil.