AktualizovánoJesenicko čeká zima bez plynu. Stát zajistí náhradu a nabídne směnu pozemků
Povodně na Jesenicku poničily desítky kilometrů plynového potrubí. Tisíce odběratelů plynu z domácností a firem tak v zimě zůstanou bez připojení. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že vláda zajistí náhradní zásobování. V úvahu připadá provizorní zásobování plynem či větší využití elektrických přímotopů při vytápění. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navíc přislíbil, že lidem na Jesenicku bydlícím v záplavové zóně nabídne stát směnu pozemků za parcely v bezpečných oblastech.
Podle Hladíka je nutné vyřešit zvýšené náklady domácností a firem na pořízení elektrických topidel i jejich provoz. „Na místě je opatrnost, aby při větší zapojení elektrických topných těles ustála rozvodná soustava,“ řekl ministr. Problémy budou například v Jeseníku, kde je před příchodem zimy bez přívodu plynu i sídliště.
„My už teď víme, že několika tisícům odběrných míst (na Jesenicku) v zimě plyn nepoteče. Hledáme proto jako stát alternativní řešení pro tyto lidi a podnikatele,“ uvedl Hladík. Připomněl, že plyn je důležitý nejen pro vytápění domácností, ale na jeho dodávkách je závislá i řada jesenických firem.
Situaci by podle něj mohla být provizorně vyřešena pomocí elektrických přímotopů a možná i lokálních dodávek zemního plynu prostřednictvím menších zásobníků. „To je věc, o které se budeme teprve bavit, jestli je to vůbec možné. Jestliže tady máme bytové domy a sídliště, kam není možné plyn teď dovést, ale všechny technologie tam jsou a topit by se mohlo, tak řešení, která vidíme v podhorských a horských oblastech v Rakousku, by mohla být dočasným způsobem i v České republice. Odvážíme si to jako úkol a samozřejmě se s kolegy z ministerstva průmyslu a obchodu a distribučních firem pokusíme najít řešení i tak, abychom snížili počet odběrných míst, kde nepoteče zemní plyn,“ řekl Hladík.
Plynaři: pryč je 210 kilometrů potrubí
Nouzový stav kvůli chybějícímu plynu se momentálně týká devíti nejzasaženějších obcí, připojení zde plynařům potrvá až několik týdnů, řekl dnes mluvčí firmy GasNet Tomáš Pernis. Mezi nejpostiženější místa patří Jeseník, část Žulové, Česká Ves, Písečná, Bělá pod Pradědem, Vápenná, Mikulovice, Lipová-lázně a Ramzová. Obnovit se ale podařila dodávka plynu pro jesenickou nemocnici či Centrum sociálních služeb. Náhradní řešení v postižených oblastech chce zajistit stát.
Krnov při záplavách 17.9. 2024|
Jesenicko je podle správců plynovodu nejzasaženější oblastí v ČR, nasazeny zde byly týmy techniků z celé republiky. Voda zde vyrvala potrubí ze země, řeky strhly nadzemní přechody a část plynovodů je zaplavená. Kvůli mimořádnému poničení místní plynárenské sítě se dodávka obnovuje postupně, podle stupně poškození v dané lokalitě. Práci podle Pernise výrazně komplikuje například stav podloží a často zcela zdevastované komunikace, kam zatím není možné nové plynovody bezpečně uložit. Oprava mnohdy zahrnuje i technologicky náročné odčerpávání vody ze zaplaveného potrubí. „Indikujeme momentálně, že opravy v nejpostiženějších oblastech mohou zabrat i několik týdnů,“ doplnil mluvčí společnosti.
Nejsložitější bude podle něj zprovoznění sítě ve městě Jeseník. „Ve srovnání s menšími obcemi je zde velmi rozvětvená síť s řadou odboček a různými typy odběratelů, od domácností až po průmyslové podniky. Město jsme proto rozdělili na čtyři sektory pro středotlakou síť a na osm celků pro nízkotlakou síť. Město tak budeme postupně uvádět do provozu po těchto jednotlivých oblastech,“ uvedl Pernis.
Lidé chtějí vědět, jak budou v zimě topit
Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem) dnes řekla, že lidé, kteří zůstali po záplavách bez plynu, potřebují kvůli blížící se zimě co nejdříve znát náhradní řešení. Bez dodávek je v obci například sídliště Pod Chlumem, které je zásobováno teplem z domovních plynových kotelen. „Přes řeku vedla všechna potrubí, která jsou teď pryč. Takže tam ta obnova bude velmi složitá. Jsem ráda, že ministři slíbili pomoc, aby teplo bylo zajištěno,“ dodala.
Podle Hladíka bude nutné přes zimu zajistit na Jesenicku stabilitu distribuční sítě elektrické energie. „Pokud by všechny domácnosti zapnuly přímotopy, do toho půjdou vysoušeče a pomocí elektřiny se bude vařit a svítit, tak to může být složité pro distribuční soustavu. Je to úkol, který si dnes odsud dovážíme jako zpětnou vazbu a budeme se snažit najít řešení,“ řekl Hladík.
Zničená přístupová cesta z Hanušovic do Jeseníku.|
Vyřešit bude nutné i finanční pomoc státu na nákup a provoz elektrických přímotopů. „Lidé, kteří budou dočasně topit přímotopy a normálně mají plynový kondenzační kotel, tak samozřejmě se budeme bavit i provozních nákladech, pokud budou vyšší. Nejen o investičních,“ podotkl.
Stát bude chtít lidi na Jesenicku udržet
Stát navíc podle ministra zemědělství Výborného nabídne na Jesenicku lidem bydlícím v záplavové zóně směnu pozemků za státní parcely vhodné ke stavbě domů v bezpečných oblastech, aby místní nemuseli žít v obavách z povodní.
Sníží se tak riziko, že místní budou uvažovat o přestěhování z Jesenicka do jiných částí Olomouckého kraje, což by pro horskou oblast byla další citelná rána. Státní pozemkový úřad už pracuje na studii, z níž vzejde nabídka vhodných pozemků pro stavbu domů.
„Možná to tak mělo být, aby si lidi zase začali vážit jeden druhého a toho, co mají,“ říká jedna z obyvatelek, které se naštěstí povodeň vyhnula. Nedaleko od závodů Kofola ale hledá cestu na sídliště, kde žije její otec. Jak na tom je bohužel neví, ve městě totiž ani v úterý dopoledne na mnoha místech chybí signál. „Je mi z toho do pláče, je to hrozný pohled,“ dodává.|
„My skutečně už nemůžeme pokračovat v tom, abychom po této povodni opět obnovili bydlení v aktivní záplavové zóně,“ uvedl Výborný, Ministerstvo proto se Státním pozemkovým úřadem mapuje v Jeseníku a okolí vhodné pozemky státu, které nejsou v záplavové zóně. Ve spolupráci s jesenickou radnicí, jež také vlastní některé pozemky, pak úřady nabídnou parcely lidem žijícím v rizikovém okolí vodních toků. V úvahu připadá směna pozemků či jejich výkup. „Chceme lidem nabídnout to, aby si své bydlení postavili tady v Jeseníku, což je důležité. Nechceme, aby do roka a do dne tady (na Jesenicku) bylo minus 2000 obyvatel. To by byla naprostá chyba pro celý region, nejenom pro město Jeseník,“ řekl Výborný.
Státní pozemkový úřad zpracovává studii zaměřenou na vhodné pozemky pro stavbu domů v Jeseníku a okolí, dokončena má být v příštích dnech. „Musí to být pak jasná nabídka - tady už nepostavíte ten dům, tady ho nebudete opravovat. Ten pozemek vykoupí stát tak, abychom tady dokázali pracovat s vodním tokem,“ řekl Výborný. Experti v příštích dnech projdou celý tok Bělé i jejích přítoků a rozhodnou, kde bude možné řeku vrátit do původního koryta a kde naopak už to nelze. Pokud si někde řeka Bělá při záplavách našla jinou trasu mimo zavedené koryto, tak by podle ministra bylo dobré ji tam ponechat, aby se při případných dalších povodních situace neopakovala.
V Jeseníku a okolí hlavně rozvodněná Bělá poškodila mnoho domů. Čtyři desítky čeká demolice a dalším nemovitostem zbourání hrozí.